FeaturedKIBRIS

‘Esasen zorunlu askerlik olmamalıdır, eğer varsa vicdani ret de olmalıdır’

Avukat Barış Mamalı vicdani ret konusunda açıklamalarda bulundu...

Voice of the Island 2019

Avukat Barış Mamalı vicdani ret konusunda yaşanan gelişmeler sonrası Voice Of The Island’a özel açıklamalarda bulundu. “Bir gencin kendisini mutlu ve refah bir yaşantıya kavuşturma hususunda görevi olan devlet tarafından zorla silah altına alınması kadar absürt bir uygulama olamaz” diyen Avukat Barış Mamalı, esasen zorunlu askerliğin olmaması gerektiğini belirtti ve zorunlu askerlik varsa o zaman vicdani reddin de olması gerektiğine dikkat çekti.

Avukat Barış Mamalı’nın yaptığı açıklama şu şekilde:

“Dünyamız içerisinde yaşayan insanlar sebebiyle güvensiz bir gezegen halini almıştır. Binlerce yıldır ırk, din ve sınıf ayrımcılıklarıyla ve ekonomik sebeplerle insanlar birbirlerini katletmiştir. Bugünkü devletler -emperyalist olanlar hariç- kendilerini dışa karşı savunma amacıyla ordular kurmuştur. Orduların insan gücünü de askerler oluşturmaktadır. Askerliğin ana amacı işte bu savunma odaklı orduların varlığından kaynaklanmaktadır.

Kıbrıs’ın 1974 sonrası oluşan kuzey bölgesindeki askeri yapıya ve sınır bölgelerine göz attığımız zaman Kuzey Kıbrıs halkı açısından askerlik hizmetinin mecburiyetinin gerekli olup olmadığını esasen değerlendirmemiz gerekir. Keza sorunun temelinde bu vardır.  Bugün itibariyle KKTC sınırları içerisinde yaklaşık otuz bin civarında Türkiye Ordusu’na mensup (Ki aynı zamanda NATO’ya ait) asker bulunmaktadır. Bunun yanında sınır bölgelerinde önceden GKK’da olan askeri bölgelerin birçoğu terk edilip T.C Ordusu’na teslim edilmiştir. Yani GKK’nın görev alanları bu anlamda eskiye göre daralmıştır. Yüzölçümü olarak gayet küçük bir alanda çok fazla sayıda asker zaten asker vardır ve ülke insanımızın bu açıdan mecburi askerlikle karşı karşıya bırakılmaması gerekir. Kaldı ki bugün GKK’da eski adıyla uzman dediğimiz hatırı sayıda maaşlı er-erbaş da bulunmaktadır.

Katı yasal kurallarla askerlik hizmetinin mecbur edilmesi bence insan haklarıyla bağdaşmadığı gibi bugün için genç nüfusun adadan uzak tutulmasına veya adadan kaçışa zemin yaratmaktadır. Yıllardır bu soruna çözüm üretilmesini bir yana bırakın dokunmaktan bile aciz hükümetler gördük. Şimdiki hükümetin üyesi olan bazı partiler mecburi askerliği kaldırma, hafifletme ve özellikle vicdani ret müessesini getirme yönünde son seçim döneminde halka söz vermelerine rağmen iktidar koltuğunda bunu sanki hiç beyan etmemiş gibi kör ve sağırı oynamaktadır. Hep söylerim, bizler gerçekte cesaretsiz olan ama birkaç siyasi şovla manevra yapan kişileri seçiyoruz. O yüzden hükümetler işte böyle askerlik gibi kılçıklı ve yürek gerektiren konulara dokunamamaktadır.

Binlerce gencimiz ve onların aileleri askerlik sebebiyle buradan uzak durmaktadır ya da adayı terk etmenin çarelerini aramaktadır. Bunların içerisinde ülke yönetimine, ekonomisine ve insanlığa hizmet açısından katkı verecek çok değerli insanlarımız vardır. Bu soruna getirilecek çözümler ile Kıbrıslı insanlarımızı burada çoğaltabileceğiz.

İnsanın doğarken hür olduğu ancak doğduktan sonra her süreçte zincire vurulduğunu görürüz. Bir gencin kendisini mutlu ve refah bir yaşantıya kavuşturma hususunda görevi olan devlet tarafından zorla silah altına alınması kadar absürt bir uygulama olamaz. Ben neden ömrümün belirli bir kısmını mecburen askeri bölüklerde, elimde silahla ve komutan emirleri doğrultusunda yaşayım? Bunu kabullenmek zorunda olmamak gerekir. O açıdan Vicdani Ret var olmalıdır. Askerlik zorunluysa ona paralel olarak bu da uygulanmalıdır. İsteyen kişi askerliğe girmeli istemeyen alternatif kamu hizmetlerinde belirli süre geçirilmelidir.

Tabi tüm bunları meclise taşıyabilecek cesur siyasetçiler lazım. Yıllarca muhalefette olup bu konuda beyanat verenler şimdi birlikte iktidardadır. Ellerinde meclis çoğunluğu da var. Gerçekten gençlerimizi düşünüyorlarsa, gençlere hakikaten değer veriyorlarsa ve onların ailelerini seviyorlarsa mecburi askerliğe neşter vurmalıdır. Gerçi Polisi ve hatta İtfaiyeyi dahi demokratik yapıya kavuşturamayan, Sivi Savunma Teşkilatını Apolet yönetiminden arındıramayanlardan ne beklenebilir ki?”

Voice of the Island 2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı