FeaturedKIBRIS

Erhürman: Alınacak tedbirler bugün netleşecek

Başbakan Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ortak basın toplantısı düzenledi. Erhürman, döviz karşısındaki değer kaybının ciddi şekilde gündem olduğunu söyledi.

Voice of the Island 2018

Erhürman, “Bizim aslında son dönemde sürekli gündemimizdeydi. Ortaya çıkacak değişikliğe göre hangi önlemleri alabileceğimiz konusunda sürekli, çalışma yürüttük. Geçen hafta 3 kez toplandı bakanlar kurulu. Bu ihtimaller çerçevesinde yaptığımız çalışmalara bir netlik kazandırmaktı amaç ve kanun hükmünde kararname ile yürürlüğe koymak.” Şeklinde konuştu. 15 gündür yaptıkları çalışmaların bugün netleşeceğini dile getiren Erhürman, söz konusu tedbirlerin tüketicinin alım gücünü korumaya yönelik ve piyasanın daralmasını önleme tedbirleri olduğuna dikkat çekti ve tüm bakanlıklarda ciddi çalışmalar yapıldığını kaydetti. Bakanlıklardaki çalışmaların Başbakanlığın koordinasyonu altında yapıldığını söyleyen Erhürman, bunların son halinin bugün yapılacak bakanlar kurulu sonrasında netleştirileceğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı ile de istişare içerisinde olduklarını dile getiren Erhürman, bugün sabah itibarıyla son durumu değerlendirmek için görüştüklerini kaydetti. Son durumu Merkez Bankası Başkanı ile değerlendirdiklerini söyleyen Başbakan Erhürman, gerekli bilgileri aldıklarını da ifade etti. Alınacak tedbirlerin 10-15 kalemlik tedbirler sinsilesi olduğuna vurgu yapan Erhürman, “alım gücünün düşmesini mümkün olduğunca önleme girişimlerdir” dedi. “Bugün itibarıyla tamamlandı bunların neler olduğunu bakanlar kurulu bu işe bir nokta koyma aşamasındadır. Ve bu noktayı koyduktan sonra meclis ile paylaşılacak. Meclise paylaşılmadan uygulamaya konmayacak. Çarşamba veya perşembe günü ilgili enstrümanlarla yürürlüğü sokacak hamleleri yapmak. Geç kalınan bir şey yok. Panik içinde olmamak lazım ilgili tüm kesimlerle istişareleri tamamlamak gerekiyor. Bugünün doğru zaman odluğunu düşünüyoruz. Son istişareleri yapacağız Çarşamba günü yürürlüğe konacak büyük ihtimal. TC ciddi sıkıntılı süreçten geçiyor. TC ile yapacağımız görüşme sağlıklı olabilmesi açısından doğru zaman beklenmektedir. Ortam oluşur oluşmaz ziyaret gerçekleşecek.” “Her senaryo ayrı ayrı değerlendirilmeye çalışılıyor. Hedefimiz ekonomideki toplam talebin dağılmasını önlemek. Bir acı reçete gündeme gelmesi söz konusu değil. Böyle şeylere ihtiyaç duyulur duyulmaz bilinmez. Ekonominin canlı tutulması ilk hedef olarak ortaya çıkıyor. Vatandaşın alım gücünü korumak önlemleri almak.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı