FeaturedKIBRIS

En son hava durumu tahminleri ve uyarılar! (14 Ağustos 2019 hava durumu)

Bugün KKTC’de en yüksek sıcaklığın 38 derece olacağı tahmin ediliyor.

KKTC Meteoroloji Dairesi’nin son tahminlerine göre, bölgemiz alçak basınç sistemi ile sıcak ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmeler ışığında, bugün havanın açık ve az bulutlu, öğleden sonra parçalı bulutlu olması bekleniyor

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin civarında  seyretmesi, rüzgarın ise güney ve batı yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimler ve sahillerde genellikle 29-38 derece dolaylarında seyredecek.

Meteoroloji uyardı: Orman yangın olasılığı çok yüksek!

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, yapılan değerlendirmeler sonucunda, en yüksek hava sıcaklığının 38 dereceye kadar yükselebileceğinden arazi ve orman yangın olasılığının çok yüksek olduğu uyarısı yapıldı.

Daire, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları tavsiyesinde bulundu.

11:00 – 16:00 saatleri arasında 10 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerek

Meteoroloji Dairesi yaptığı açıklamada, ultraviyole radyasyonunun çok yüksek olduğunu açıklayarak, gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 – 16:00 saatleri arasında 10 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Ultraviyole radyasyonunun oldukça yüksek olduğu günlerde, ultraviyole radyasyona maruz kalarak, olası muhtemel zararlar için risk faktörünün bu değerlerde fazla olduğu belirtildi. Böyle günlerde 10 dakikadan daha az güneşte kalabileceği ve şapka ve gözlük kullanımının şiddetle önerildiği belirtildi. Dışarı çıkma zorunluluğu olan insanların mutlaka gölgelerden yararlanması ve pantolon ile beraber uzun kollu giyeceklerin tercih edilmesi gerektiği belirtildi. İndeksin bu değerlerinde her türlü açık hava sporlarından uzak durulmalıdır.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı