FeaturedKIBRIS

En son hava durumu tahminleri! (29 Ağustos 2019 hava durumu)

Bugün KKTC’de en yüksek sıcaklığın Lefkoşa bölgesinde 39 derece olacağı tahmin ediliyor.

KKTC Meteoroloji Dairesi’nin son tahminlerine göre, bölgemiz alçak basınç sistemi ile sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmeler ışığında, bugün hava açık ve az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu bekleniyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 2 ile 3 derece üzerinde seyretmesi, rüzgarın ise güney ve batı yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimler ve sahillerde genellikle 31-39 derece dolaylarında seyredecek.

Meteoroloji uyardı: Orman yangın olasılığı yüksek!

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, yapılan değerlendirmeler sonucunda, en yüksek hava sıcaklığının 39 dereceye kadar yükselebileceğinden arazi ve orman yangın olasılığının yüksek olduğu uyarısı yapıldı. Özellikle ince çaplı yanıcı maddelerdeki nem miktarının düşük olmasının yangınların meydana gelmesi olasılığını arttırdığı belirtildi.

Meteoroloji uyardı: 11:00 – 16:00 saatleri arasında 15 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerek

Meteoroloji Dairesi yaptığı açıklamada, ultraviyole radyasyonunun yüksek olduğunu açıklayarak, gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 – 16:00 saatleri arasında 15 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Ultraviyole radyasyonunun yüksek olduğu günlerde, olağan cilde sahip insanların 15 dakika kadar güneşte kalabileceğini ancak şapka ve gözlük kullanımının şiddetle önerildiği belirtildi. Diğer taraftan, güneşe maruz kalacak olan burun ve kulakların mutlaka korunması gerektiği belirtildi.

Önümüzdeki günler hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Dairesi’nin 30 Ağustos – 5 Eylül tarihlerini kapsayan hava tahmin raporuna göre hava sıcaklığı iç kesimlerde 36 – 39 derece,  sahillerde 32 – 35 derece dolayında seyredecek.

Rapora göre bölge genellikle alçak basınç sistemi ile sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Bu dönemde hava genellikle az bulutlu olacak sadece pazartesi günü havanın açık olması bekleniyor. Rüzgar genellikle güney ve batı yönlerden orta kuvvette esecek.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı