DÜNYATeknoloji

Elon Musk ilk test tünelini tanıttı

Elon Musk'ın tünel şirketi Boring Company, Los Angeles'ta açtığı 1,83 km uzunluğundaki ilk tünelini büyük bir etkinlikle tanıttı.

Elon Musk’ın tünel şirketi Boring Company, Los Angeles’ta açtığı 1,83 km uzunluğundaki ilk tünelini büyük bir etkinlikle tanıttı.

Elon Musk’ın tünel şirketi Boring Company, tamamladığı ilk tünelini tanıttı. Şirket tanıtılan kısmın, tünelin ‘ilk bölümü’ olduğunu söylüyor. Bu tünelin gelecekte açılacak diğer tünellere bağlanarak uzatılması planlanıyor. İlk tünelin açılışını kutlamak için büyük bir parti düzenleyen şirketin partide Kendrick Lamar ve Diplo gibi ünlü isimleri ağırladığı söyleniyor. Bunca şaşaaya ve heyecana rağmen, Hawthorne test tüneli hala Boring Company’nin bize vadettiği gelecekten çok uzak.

Boring Company 2017’de, bir park alanında bulunan Tesla aracın zemindeki bir asansör aracılığıyla yer altındaki tünele taşındığı ve bu tünellerde hızla seyahat ettiği videoyu paylaştığında büyük bir ilgiyle karşılaşmıştı. Bu yıl şirketin yüksek kapasiteli yolcu kabinlerinin zeminden yer altına inerek saatte 240 km hızla tünellerde dolaştığının görüldüğü yeni bir video yayınlandı. Ancak bu vizyonları Salı günü açılan tünelde görmek çok mümkün değildi.

Beklenileni karşılamadı

Boring Company ve Tesla’nın verdiği sözlere bakacak olursak, araçları tünelde taşıyacak kızaklı sistemler yoktu, özel üretim yolcu kabinleri yoktu ve kimse saatte 240 km hızla seyahat etmedi.

Los Angeles gibi bir şehrin altına tünel ağı kurmak çok büyük bir görev. Ciddi bir gelişme kaydedilene kadar aradan bolca zaman geçeceğini söylemek gerek. Sadece çevresel düzenlemelerle uğraşmak bile bu görevin süresine 3-4 yıl ekleyebilir. Ancak Boring Company bunun farkında. Şirketin maskotu olarak, Sünger Bob’un evcil hayvanı salyangoz Gary’nin seçilmesi tesadüf değil.

(dunyahalleri)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı