FeaturedKIBRIS

ELAM’ın bayrak yakma olayına ilişkin tepkiler sürüyor

ELAM mensupları KKTC’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenledikleri protesto gösterisinDe KKTC bayrağı yakmalarına yönelik siyasiler tepki gösterdi.

Tatar: Bayrağımızı yakanların peşini bırakmayacağız

Sosyal medyadan açıklamada bulunan Tatar, şu ifadeleri kullandı:

“Rum öğrencilerin her yıl olduğu gibi bu yıl da sınırlarımıza gönderilerek bizden intikam almak için slogan atmaları, Rum Temsilciler Meclisi’de milletvekili bulunan ELAM militanlarının KKTC bayrağını yakmaları nasıl bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzun yeni bir örneğidir. Hükümet olarak konunun üzerinde önemle duruyoruz. Ancak şu bilinsin ki, kimsenin mili değerlerine bir sözümüz yoktur ama Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve egemenliğinin simgesi bayrağımızın yakılması da kimsenin haddine düşmüş değildir. Hükümet olarak olayın peşini bırakmayacağız.”

Özersay: Kimlik tespiti yapıp gereken önlemleri alacağız

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Güney Kıbrıs’ta ELAM eyleminde KKTC bayrağının yakılmasına ilişkin olarak BM ile istişare edildiğini ve kimlik tespiti yaparak gereken tedbirlerin alınacağını söyledi.

Özersay, dün yaşanan olaya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Özersay, “Rum tarafında ELAM mensuplarınca KKTC bayrağının yakılmasıyla ilgili olarak az önce Polis Genel Müdürümüz ve Başsavcımız ile görüştüm. Birleşmiş Milletler ile de istişare ederek görüntülerden kimlik tespiti yapıp gereken tedbiri alacağız. Kendinden farklı olanın bayrak ve benzeri sembollerine ve değerlerine saygı duymayanlar medeniyetten nasibini almamış olanlardır.” ifadesini kullandı.

Uluçay: Şiddetle kınıyorum

Uluçay yaptığı açıkmada şu ifadeleri kullandı:

“KKTC’nin kuruluşunu protesto etmek bahanesiyle Güney Kıbrıs’ta kendini bilmez kişiler tarafından KKTC bayrağının yakılması hadisesini şiddetle kınıyorum.Bu tip tavırlar hiç bir şekilde Kıbrıs Türk halkının ve Kıbrıs Rum halkının yakınlaşmasına yarar getirmemektedir.Her şeye rağmen Kıbrıs Türk halkı bu anlayışla ve bu bağnazlıkla mücadele etmeye devam edecektir.Haklılığımız bundan kaynaklanmaktadır.”

Taçoy: Bayrağımız gönderden asla inmeyecek

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

“Kıbrıs’ta halkların değerlerine saygısızlık yaparak, bir amaç elde edeceğini umanlar, unutmasın ki Kıbrıs Türk
halkı buna asla geçit vermeyecektir. Bayrağımız gönderden inmeyecektir” dedi.

Erhürman: ELAM bayrak yakarak güvensizliği besleme çabalarına bir yenisini daha ekledi

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman sosyal medyadan açıklamada bulundu.

“ELAM bu kez de KKTC bayrağını yakarak iki halk arasında güvensizliği besleme çabalarına bir yenisini ekledi” diyen Erhürman, “Başta BM olmak üzere güven tesisi konusunda hassasiyet belirten uluslararası kuruluş ve devletlerin barış çabalarını olumsuz etkileyen bu davranışlar karşısında duyarsız kalma hakkı yok. Bu konudaki duyarlılığın Sayın Anastasiadise aktarılması ve somut adım istenmesi gerekiyor.” dedi.

Erhürman, kendilerinin de yarından itibaren, ilgili kuruluşlarla, büyükelçilerle ve siyasi partilerle görüşmelerinde bu konuyu gündem yapacaklarını bildirdi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC bayrağına saldırıyı kınadı. 

Sağlık Bakanı Ali Pilli yaptığı yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs’ta ırkçı, faşist Elam gurubu  tarafından Milli sembolümüz ve değerimiz olan bayrağımıza yapılan bu çirkin eylemi şiddetle kınıyorum” dedi.

Kıbrıs Türk toplumunun fertleri olarak milli değerlere yapılan bu hareketi kabul etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Pilli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin 36. Yıl dönümüne gölge düşürmek isteyenler bilsinler ki, böylesi tahriklere asla geçit vermeyeceğiz.

Bu topraklarda ayakta kalmanın yegane yolu birlik, beraberliğimizi muhafaza etmek ve güçlü olmaktan geçiyor .
Bu eylemin tekrarının olmaması adına en kısa sürede gerekli girişimlerin yapılarak gerekli cezaların verilmesinin takipçisi olacağız.  Şanlı bayrağımız ilelebet dalgalanacaktır.”

Çavuşoğlu’ndan Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim Bakanı’na çağrı: Gençleri bayram yakan bir zihniyete sahip olacak şekilde yetiştirmeyiniz 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulundu ve gençleri bayrak yakan bir zihniyete sahip olacak şekilde yetiştirmemelerini istedi.

Çavuşoğlu, KKTC bayrağının yakılması olayına karışanları ve buna müsaade edenleri de kınadı.

Çavuşoğlu yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türkü’nün en kutsal değerlerinden biri olan KKTC bayrağının yakılmasının halkı ve kendilerini derinden yaraladığını kaydetti ve “Bu vahim olaya karışanları ve müsaade edenleri kınıyorum. Yaşananlar, gelinen durumun yeniden değerlendirilmesi için elzemdir” dedi.

Rum Eğitim Bakanlığı’nın bayrak yakan bir zihniyeti yeşerten müfredatını bir an önce değiştirmesi gerektiğini belirten
Çavuşoğlu, yaşananların Kıbrıs Türkü’nün Rumlarla birlikte olamayacağını bir kez daha gösterdiğini ifade etti; ancak, ayrı olsalar da Kıbrıslı Türklerle Rumlar’ın da bu topraklarda barış içinde yaşaması gerektiğini vurguladı.

“ADADA BARIŞIN ANAHTARI”

Adada barışın anahtarının hiç şüphesiz iki toplumun karşılıklı değerlere saygı duymasından geçtiğini kaydeden Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:

“Rum Yönetimi şunu unutmamalıdır. Bir milletin bayrağını yakmakla yok edemezsiniz. Türk milleti kendisine düşmanlık edenlerin bile savaş meydanında bayrağı yere düştüğünde yerden kaldıran bir millet olmuştur. Rum halkı bu toprakları onlarla paylaştığımızın farkında olmalı, aralarında yeşeren bayrak yakan zihniyeti yok etmelidir. Geçmişte bu şekildeki zihniyetlerinin ortak yaşamımızdaki huzuru nasıl bozduğunu, çocukları bile katledebilen katilleri yetiştirdiklerini biliyoruz. Yine öyle bir karakterde yetişen gençliğe vesile olmak veya göz yummak ne adamıza ne de dünyaya huzur vermeyecektir.

Bu gerçeği kavramamanız nedeniyle halkımız size güvenmemektedir. Bu yüzden halkımız huzurun, barışın sürekliliği için iki devlet temelinde bir anlaşmada kendini güvende hissedebilmekte ve bunu içinde bulunduğumuz sürecin vazgeçilmezi olarak görmektedir”.

(TAK)

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı