FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Eğitim, doğru zamanda, doğru yöntemle ve sevgiyle verilmeli’

Tünay MERTEKCİ

YDÜ Okul Öncesi Müdür Muavini Beklem Rıza ve Koordinatör Aygün Akyener, Voice Of The Island’a konuştu ve okulun sunduğu imkanlar, yaptıkları çalışmalar ve verdikleri eğitim hakkında bilgi verdi.

Rıza: Okul öncesi iki ayrı birimden oluşuyor

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Okul Öncesi eğitimden sorumlu Müdür Muavini Beklem Rıza, 25 yıldır okul öncesi eğitim sektöründe görev almakta olduğunu kaydetti.

Sınıf öğretmenliğinden, yöneticiliğe kadar kademeli olarak görev aldığını ifade eden Rıza, YDÜ’de 2005 yıl itibariyle görev almakta olduğunu söyledi.

Okul öncesinde tam gün eğitim verilmekte olduğunu ifade eden Rıza,  adaptasyon süresinde okulun yarım gün olduğunu belirtti.

Adaptasyon sürecinden sonra eğitimin tam güne geçtiğine dikkat çeken Rıza, YDÜ okul öncesinin iki ayrı bölümden oluştuğunu dile getirdi.

Okul öncesi eğitimin  0-6 yaş grubu çocukları kapsadığını, 0-3 yaş kreş bölümü, diğerinin ise 3-6 yaş ana okul bölümü olduğunu kaydeden Rıza, “0-3 yaş için ayrı, 3-6 yaş için ayrı bir müfredatımız var. ” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımıza eğitimin yanında sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı, ulaşım gibi hizmetler de veriyoruzr” diyen Rıza, çocukların günün 8 saatini okulda geçirdiğini kaydetti.

“İngilizce ve Fransızca eğitimi de veriliyor”

Okulda yabancı dil olarak İngilizce eğitiminin yanında, bu yılından itibaren  haftada 2 olacak şekilde Fransızca eğitimine başlayacaklarına dikkat çeken Rıza, müzik, beden eğitimi, resim, yoga, bilgisayar, ipad, zeka oyunları, yüzme  gibi eğitimlerinin de olduklarını kaydetti.

Ipad dersinde kodlama sistemi yanında, sınıf içi konuları pekiştirici güzel oyunlar oynandığını söyleyen Rıza, “Cupetto dediğimiz robotumuz var, çocuklar bu robotla 3 yaşından itibaren oynuyor ve kodlamanın temelini atıyorlar” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir çevre eğitiminin geçtiğimiz yıl müfredatlarına girdiğini söyleyen Rıza, bu yıl da devam edeceğini ifade etti.

Yenilenebilir enerji hakkında çocuklara bilgi verirken, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, çim çatı, yağmur suyu toplama, sebze yetiştirme gibi konular ele alınıyor.

Tüm bunları yaparken hem geleneksel eğitimi hem de çağımızın gerektirdiklerini en uygun bir şekilde harmanlayarak uyguladıklarını kaydetti.

Okul öncesi eğitim sisteminde farklı yaklaşımların bulunduğunu ifade eden Rıza, YDÜ’de karma yaklaşım kullandıklarını söyledi.

Rıza, adada yaşayan, kültürel yapımız ve popülasyonumuz, çağın gereklilikleri, çocukların ihtiyaçlarını da göze alarak eğitimlerini planlarken bu yaklaşımların uygun alanını alıp kullandıklarını kaydetti.

“100’e yakın çalışanımız, 28 sınıfımız bulunuyor”

Okul öncesi ve kreş bölümünde toplamda 100’e yakın çalışan kişinin bulunduğunu ifade eden Rıza, kendi sorumluluklarında 28 sınıfın bulunduğunu kaydetti.

Her sınıfta iki öğretmenin bulunduğuna vurgu yapan Rıza, teke tek eğitiminin yanında, grup halinde eğitimin de çok önemli olduğunu dile getirdi.

Her zaman doğru zamanda ve doğru yöntemle, sevgiyle eğitimin çocuklara verilmesi gerektiğine dikkat çeken Rıza, okul öncesinin birincil hedefinin bir birey olarak çocuğun kendine yetmeyi öğrenmesi olduğuna vurgu yaptı.

Okulda özel eğitimcinin, diyetisyenin, hemşirenin de bulunduğuna dikkat çeken Rıza, sağlığın da kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Yemek konusunda alerjik durumu olan çocukların olabileceğini ifade eden Rıza, her gün söz konusu çocukları için ayrı özel yemek menülerinin çıktığını dile getirdi.

“YDÜ Hastanesi de okulun yakınında bulunuyor”

YDÜ Hastanesinin de okulun çok yakınında olduğunu belirten Rıza, her hangi bir acil durumda ilk müdahaleyi okuldaki hemşirenin yaptığını, devamında da ailenin bilgisiyle anında hastaneye götürüldüğünü söyledi.

Okulda  büyük kütüphanenin, spor kulesinin, olimpik havuzun bulunduğunu dile getiren Rıza, kurumda çocuklara yönelik, okul sonrası hizmet olarak; jimnastik, yüzme, dans, tenis, futbol gibi aktiviteler olduğunu ifade etti.

Söylediklerinin sadece reklam amaçlı olmadığına dikkat çeken Rıza, yapılan her şeyi önemseyerek ve titizlikle takip ederek uyguladıklarını ifade etti.

“Suat Bey; ‘Adada kıtalı gibi yaşamak’ diyor her zaman. Bunu elde etmek için de eğitime gereken değeri ve önemi veriyoruz . Günün sonunda başarı çocukların gelişimidir.

Adaptasyon sürecinin ardından çocukların okula gülerek,koşarak geldiğini belirten Rıza, “ne mutlu bize ki çocuklarımız koşa koşa okula geliyor. Doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz”dedi.

Akyener: Çocuklarımız eğlenerek öğreniyorlar

Koordinatör Aygün Akyener 35 senedir eğitimle ilgili çalışmalarının olduğunu söyledi.

Daha önceleri ilkokullarda çalıştığına dikkat çeken Akyener, iki senedir de anaokulunda koordinatör olarak çalıştığını ifade etti.

Özellikle okuma yazmaya giriş derslerini koordine eden Akyener, bu konuda büyük bir ilerleme kat ettiklerini düşündüğünü söyledi.

1’inci sınıfa çocukları daha hazır bir durumda gönderdiklerini vurgulayan Akyener, “Bu bizim için büyük bir başarıdır. Çocuklarımız zorlanmazlar ve hazır giderler” diyen Akyener, zorlamanın hiçbir zaman olmadığını, belli başlı şeyleri yaşlarına uygun olarak çocuklara verdiklerini vurguladı.

Oyunla, eğlenerek ve zorlama olmadan çocuklarla eğitim yaptıklarını dile getiren Akyener, “Çocuklar küçük olduğu için değişik metotlarla, eğlenerek, istekli bir şekilde okumaya hazır duruma geliyorlar. Bu arada da okuyanlar var. Biz yolunu gösteriyoruz çocuk kendisini geliştiriyor” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerinin hepsinin YDÜ okul öncesi bölümünden mezun olduğunu söyleyen Akyener, hepsinin de tecrübeli olduğuna dikkat çekti.

Akyener, “Öğretmenlerimiz çok iyidir. Düzenli olarak gerekli konularda hizmet içi eğitim  veriyoruz. Öğretmenerimize seve seve elimden gelen desteği ve yardımı yapıyorum. Deneyimlerimi aktarıyorum” şeklinde konuştu.

Voice of the Island 2018

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı