FeaturedKIBRISPolitika

‘Dome Hotel konusunda yasanın hükmü çok açık’

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün 11.00’de Teberrüken Uluçay başkanlığında Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname ile Dilekçe ve Ombudsman Komitesinin aldığı kararları gösteren cetveli ele almak amacıyla toplandı.

Başbakan Tufan Erhürman, İrsen Küçük’ü anarak başladığı konuşmasında, defalarca konuşulan konuların yeniden gündeme getirilmesini eleştirdi.

AP seçimlerinde KKTC’de yaşayan Kıbrıs Türk halkını temsil edecek bir temsilcinin halk tarafından seçilmesi konusunda en ufak bir tereddütleri olmadığını kaydeden Erhürman, Niyazi Kızılyürek seçilirse Kıbrıs Türk halkını temsil etmeyeceğini belirtti.

Başbakan Erhürman, Dome Hotel konusunda da neyle ilgili dava açılacağını bilmediğini, mahkeme kararının bağlayıcı olacağını, bir hukukçu olarak yasanın hükmünün çok açık olduğunu söyleyebileceğini ifade etti.

Yasaya göre, kiralamaların ihaleyle, işletme hakkı devir sözleşmelerinin ise ihale gerektirmediğini anımsatan Erhürman, yasanın kriterlerinin çok açık olduğunu ifade etti.

Tufan Erhürman, Dome Hotel’de konunun kira sözleşmesinin uzatılması olduğunu, aksi halde biten bütün kira sözleşmelerinde yeniden ihale gerekeceğini belirtti.

CTP’nin özelleştirme konusundaki tavrını da sıklıkla paylaştığını kaydeden Erhürman, kamu-özel ortaklığına karşı olmadıklarının defalarca söylediklerini, hem parti manifestosunda, hem de hükümet programında da yer aldığını belirtti. Erhürman, Mehmetçik’te de imzalanan bir şey bulunmadığına işaret etti.

Erhürman, mahkeme kararını bekleyeceklerini ve o karara göre hareket edeceklerini vurguladı.

Milletvekillerinin soruları üzerine yap-işlet devret sözleşmelerinin, Ercan’da olduğu gibi, bir süresi olduğunu kaydeden Erhürman, bunun kira ve işletme hakkı sözleşmelerinden farklı olduğunu söyledi.

Erhürman, Dome Hotel ile ilgili yeni sözleşmede, yapılan sözleşme süresince varsa değerini bulmayan haklarla ilgili arayışların süreceği açıklamasında da bulunarak, sözleşmeyle ilgili bilgi verdi.

TAŞINMAZ MAL EDİNME VE UZUN VADELİ KİRALAMA YABANCILAR YASASI HAKKINDA KHK

Başbakan Tufan Erhürman’ın konuşmasının ardından, toplantının özel gündeminde yer alan, Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama Yabancılar Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname ele alındı.

Süresi sona eren kararname, komiteden oy birliğiyle yasa tasarısı olarak genel kurula getirildi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfa toplamda 11,625 saniyede yüklendi.
Başa dön tuşu
Kapalı