Türkiye

“Doğu Akdeniz’in bir çatışma alanı değil, iş birliği alanı olmasını istiyoruz”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak Doğu Akdeniz’in bir çatışma alanı değil, iş birliği alanı olmasını istiyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İtalyan mevkidaşı Luigi Di Maio ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinden sonra ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye ile İtalya’nın enerji, turizm, savunma sanayisi gibi alanlarda ortak çalışma ve projelerinin bulunduğunu, bu alanlarda iş birliğini derinleştireceklerini ifade etti. Çavuşoğlu, “AB içinde Türkiye’ye yönelik en güçlü desteği her zaman İtalya’dan gördük. Bundan sonraki süreçte bu desteğin devam edeceğinden şüphemiz yok.” ifadesini kullandı.

İtalyan mevkidaşıyla Suriye ve Doğu Akdeniz konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Biz Türkiye olarak Doğu Akdeniz’in bir çatışma alanı değil, iş birliği alanı olmasını istiyoruz. Aynı duygu ve düşünceyi İtalya’da da gördük. Şu anda Türkiye’yi dışlama çabalarının neticesi olarak maalesef bu iş birliği yok. Biz de kendi haklarımızı korumak için adımlar atmak durumunda kaldık. Aynı şekilde Kıbrıs Türk halkının da haklarını korumak bizim yükümlülüğümüzde garantör ülke olarak. Bu konularda herkesle iş birliği yapmak istediğimizi, buna hazır olduğumuzu, başta Yunanistan olmak üzere bir kere de dostum Luigi’yi söyledim. İtalya’nın bu konularda yapıcı rol üstlenmek istediğini gördük. Biz bunu memnuniyetle karşılarız. İtalya her zaman dengeli, adaletli, objektif davranan, ara buluculuk yapan bir ülkedir. Önümüzdeki süreçte gerek AB içinde gerekse Doğu Akdeniz’de İtalya ile bu tür çalışmaları birlikte yürütmeye hazırız.”

“İtalya ile Yunanistan arasında imzalanan münhasır ekonomik bölge anlaşmasını bölgemiz için önemli buluyoruz.” diyen Çavuşoğlu, diyalogla meselelerin çözülebildiğini, Yunanistan’ın aynı anlayışla Türkiye’ye yaklaşmasını beklediklerini bildirdi.

Çavuşoğlu, “Türkiye ile İtalya Doğu Akdeniz’de hangi alanlarda iş birliği yapabilir?” sorusuna ilişkin, Doğu Akdeniz’in iki önemli ülkesi Türkiye ve İtalya’nın, bu bölgenin barışı, huzuru ve refahı için birlikte çalışabileceklerinin altını çizdi.

Var olan sorunların diyalog yoluyla çözülmesinde İtalya’nın da önemli katkı sağlayabileceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz, Doğu Akdeniz’in tüm zenginliklerinin, Doğu Akdeniz etrafındaki tüm ülkelerce paylaşılmasını savunduk.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin bugüne kadarki reaksiyonunun, Türkiye’yi dışlamaya çalışan adımlara karşı atılmış adımlar olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin, paylaşıma açık herkesle iş birliğine hazır olduğunun altını çizdi.
“Huzurun ve paylaşımın olmadığı yerde her zaman gerginlikler olur.” diyen Çavuşoğlu, bu nedenle, Doğu Akdeniz’de enerji faaliyetleri konusunda da İtalya ile birlikte çalışmak istediklerini vurguladı.

Çavuşoğlu, Libya’nın elektrik ihtiyacının tedarikinde de İtalya ile çalışabileceklerini aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine Doğu Akdeniz’de Libya’nın istikrarı için birlikte çalışmamızda fayda var. Libya’daki durumun en çok etkisi kuzeyde en yakın ülkeler olarak Malta ve İtalya’da görüldü. Bize kadar da etkisi var. Burada Doğu Akdeniz’deki iş birliğini de vurgularken, İrini (operasyonu) ile ilgili de samimi düşüncemi söylemek isterim. Buradaki çatışmaların bir an önce durması için, bu İrini operasyonuna katılan İtalya’nın iyi niyetinden de hiç şüphemiz yok ama bir şeyi söyledik. Dengeli olması lazım. İrini operasyonu dengeli değil taraflı. Ulusal Mutabakat Hükümetinin talep ve endişelerini hiçbir şekilde karşılamamıştır. Suriye’den Libya’ya gelen savaş uçaklarıyla ilgil İrini’nin herhangi bir tespiti, açıklaması oldu mu ya da Abu Dabi’den gelen silahlarla ilgili bir tespiti olabildi mi? İrini’nin içinde olan Fransa’nın sürekli Hafter’e silah vermesiyle ilgili bir raporlaması var mı? Bunun içinde olan Fransa bizzat oraya silah götürüyor.”

Çavuşoğlu, bu nedenle, İrini operasyonunun objektif olmadığını dile getirerek “Genel anlamıyla İrini operasyonu, Libya sorununun çözümüne ya da ambargo gibi konuların çözümüne, denetlenmesine bir katkı sağlamaz. Bunu da samimi olarak söylemek isterim.”

(BRT/AA)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı