FeaturedKIBRIS

‘Doğru hamleler yapılmazsa elektrikte sıkıntı yaşanabilir’

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, toplantının başında iç tüzüğün 62. maddesi tahtında söz alarak, yüksek elektrik faturaları konusunda hükümetin açıklama yapması gerektiğini, kurumla ilgili çeşitli soru işaretleri bulunduğunu kaydetti.

Tatar, faturalar konusunda yaşanan sıkıntının “bilerek mi” yapıldığı şüphesi doğduğunu, kurumun borçlanma durumunun ne olduğunu sordu.

Tatar, hükümetin enerji politikaları ve kablo ile elektrik konusunda durumun ne olduğu konusunda bilgi talep etti.
KIB-TEK’in kendi kendini yönettiğini ama yönetimi hükümetin belirlediğini dile getiren Tatar, “Gelecekle ilgili önemli bir yola giriliyor. Yeni bir yatırım hamlesine girileceği söyleniyor. Bununla ilgili bilgi istiyoruz.

Milletvekillerinin de bilgi sahibi olduğunu sanmıyorum” dedi.

Doğru hamleler yapılmazsa elektrikte sıkıntı yaşanabileceğini, kablo ile Türkiye’den elektrik getirilmesi projesine büyük önem verdiklerini dile getiren Tatar, “Doğru enerji politikası nedir?” diye sordu.

Güneş enerjisinin yaygınlaşmasının kablo ile elektrik konusuna uyumlu olduğunu belirten Tatar, uzun vadede yenilenebilir enerjinin mantıklı, temiz bir politika oluşturacağını kaydetti.

Tatar, gaz depolama tesislerinin ne kadar gerçekçi olduğunu sordu, “Hangi limana nasıl gelecek, bu sorgulandı mı?” diye konuştu.

Tatar, projelerin onaylandığı son noktanın ülkedeki makamlar olduğunu, Türkiye’de ihaleye çıkıldığı ve buradaki makamların yetkisiz olduğunu söylemenin doğru olmadığını söyledi.

NAMİ: “ÜST DİLİMDEN FATURALANDIRMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, elektrik faturalarında 30 gün yerine 39 gün ek tüketim yüzünden fiyatın bir üst dilime geçmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Nami, dilimin artmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Nami, 30 günlük çıkan faturaların bu kez 39 günde çıktığını ancak haksız kazanç gibi bir iddianın doğru olmadığını, kurumun genel müdürünün detaylı teknik açıklamayı yaptığını kaydetti.

“BİR SONRAKİ DÖNEM 21 GÜNLÜK ÇIKACAK”

Bir sonraki dönemin elektrik faturalarının 21 günlük çıkacağına dolayısıyla rakamın düşük olacağını ifade eden Nami, “Halktan haksız gelir elde edilmesi söz konusu değildir” dedi.

“KABLO İLE ELEKTRİKTE TOP TÜRKİYE’DE… KKTC ÜZERİNE DÜŞENİ YERİNE GETİRDİ”

Kablo ile elektrik konusunda çalışmaları ileri safhaya götürmek için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Nami, güçlü iradelerini Türkiye’deki yetkililere ilettiklerini, topun Türkiye’de olduğunu, Kıbrıs’ın kuzeyinin üzerine düşeni yerine getirdiğini kaydetti.

Nami, bilimsel veriler ışığında, Türkiye yetkileri, ülkedeki akademisyenler, Dünya Bankası, Avrupa Birliği ile görüşmeler yapıldığını bu çalışmalar doğrultusunda politikanın belirleneceğini söyledi.

(TAK)

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı