FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

Cyprus Friendship Program – İki öğrencinin deneyimleri

Fotini TONTIKIDOU

Kıbrıslı öğrencilere hitap eden Cyprus Friendship Program’i (CFP) ve amacı nedir? Peri ve Viktoria, programa katılan iki öğrenci, Voice of the Island’a CFP ve programda yaşadıkları deneyimler hakkında konuştular.

CFP, Amerika Birleşik Devletler merkezli, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur, ABD ve Kıbrıs’lı gönüllülerden oluşur. İki toplum arasında barışı sağlamak ve güveni geliştirmek için genel olarak Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençlere odaklanıyor. Bunu, Kıbrıs ve Amerika’da gerçekleşen çeşitli interaktif workshop’larla elde etmeye calışıyor.

Peri ve Viktoria program hakkında öğrenip öğrenmez başvuru yapmak istediler. İkisi de iki toplumun yeniden birleşmesi ve uzlaştırılmasından yanadır. CFP’ye katılmalariyla, iki toplumun bir birleri hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı oldu ve günün sonunda çeşitli açılardan yana çok benzer olduklarını keşfettiler. Kendilerinin de dediği gibi, okulda öğrendikleri ve çevrelerinden duydukları şeyler “karşıdakı” hakkında küresel ve nesnel bir görüş oluşturmak için yeterli değil.

CFP programının iki aşaması var.

Peri – Victoria: “Öncelikle, Troodos’ta yer alan, K/R ve K/T gençlerin katıldığı bir kampa katılma fırsatı var. Bu yıl, beklenenden daha fazla başvuru olduğu için iki tane kamp kuruldu. Daha sonra, isteyen gençler, iki toplumun birleşmesini destekleyen ve böylece uzlaşmayı destekleyen yerel ailelerin ev sahipliği yaptığı Amerika’daki programa devam edebilirler.”

“Amerika’da Kıbrıslı Türk ve ya Kıbrıslı Rum olduğumuzu hissetmiyoruz, aksine hepimiz Kıbrıslı hissediyoruz.”

Peri – Victoria: “Programın Amerika’da olması, iki toplumdan da gençlere birbirine daha yakın olmalari ve birbirlerini daha iyi tanıma şansını vermek için gerçekleşiyor. Amerika, Kıbrıs’ta tutunan önyargılardan ve klişelerden uzak olan bir ülke, böylece iki toplum arasındaki tanışma daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Mesela, Troodos’a kampa gidip, Kıbrıslı Rum ve Türk bir arada faaliyetler yapmamıza rağmen, günün sonunda evlerimize geri döndüğümüzde, etrafımızda barış için çalışan insanların olmasına rağmen bu konuya karşı çıkan insanlarla da karşılasıyorduk. Fakat, Amerika’da bu programa karşı gelen bir kişi yok, tam tersine orda bizim Barış içinde yaşamamız için çalışan çok fazla insan var.”

“…bir ay boyunca aynı evde, aynı odada kalıyorduk…”

Peri – Victoria: “Amerika’da 40 kişiydik, 20 K/T ve 20 K/R vardı. İlk başta, bir hafta boyunca her gün Maryland’ da gerçekleşen workshop’lara katılıyorduk. Daha sonra, bir K/T ve K/R şeklinde ikili gruplara ayrıldık, Amerika’nın farklı devletlerine bölündük, orda bizi misafir eden yerli aileler vardı. Biz ikimiz çiftlerden biriydik ve etrafımızdan negatif etki almadan bir ay boyunca aynı evde ve aynı odada kaldık. Birbirimiz hakkında bir sürü şey öğrenme fırsatımız oldu ve ilk günden beri ne kadar çok benzerliğmız olduğunu, birlikte yaşadığımız zaman fark ettik.”

“CFP ufkunuzu genişletmek için çok büyük bir fırsat”

Peri – Victoria: “Gençlere kendilerine küçük yaştan beri dediklerine inanmamalarını söylemek istiyoruz. Yani, diğerleri yabancı ve bizden farklı gibi şeylere.

Aslında, birbirimize o kadar yakınık ki ve o kadar benziyoruz ki, tanışmak için bir şans versek kolayca arkadaş olabiliriz. Bazılarının karşı gelmesine rağmen, bu tür programlara katılmaya çalışın, düşünce ve fikirlerinizi değismede yardımcı olacaklardır. CFP, ufkunuzu genişletmek için çok büyük bir fırsat.”

(Voice of the Island)

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı