FeaturedVOİ Özel Haber

“Çözümle ortak bir inanç, ortak bir vatan yaratılacak” 

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Takis Hacigeorgiu, Voice Of The Island’a konuştu.

Tünay MERTEKCİ

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Takis Hacigeorgiu, Voice Of The Island’a konuştu. Hacigeorgiu, önümüzdeki aylarda Kıbrıs’ın geleceğinin artık belli olacağına inandığına vurgu yaptı.

“Bu kez görüşme masası yanacak” diyen Hacigeorgiu, genel sekreterin ‘Bitirdik. Kararınızı verin” diyerek çok net konuştuğunu söyledi. Kıbrıslı Türklere çağrıda bulunan Hacigeorgiu, tüm insanların acılarını bilip anladığını söyledi.

Hacigeorgiu: Önümüzdeki aylar Kıbrıs’ın geleceğini belirleyecek

Avrupa Parlamentosu AKEL Milletvekili Takis Hacigeorgiu, “Daha önce de söylemiş olduğum gibi, önümüzdeki ayların, sıradaki yüz yılda Kıbrıslıların; Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin geleceğini belirleyeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu. Artık sona yaklaşıldığını düşündüğünü belirten Hacigeorgiu, “Sanıyorum ki Genel Sekreter, ‘Bitirdik. Kararınızı verin’ diyerek çok açık konuştu” dedi.

Hem Mustafa Akıncı hem de Nikos Anastasiadis’in görüşmelerden kaçınmasının çok zor olduğunu ifade eden Hacigeorgiu, çok yakında bu yönde hareket edileceğine inandığını söyledi. “Görüşmelere giderken kimse orasını ve ilerisini ön göremez fakat sanıyorum ki görüşme masası bu kez yanacak, herkes bunun son fırsat olduğunu bilecek” diyen Hacigeorgiu, her durumun bir sonuca götüreceğini vurguladı. Bu sonucun birisinin gerçekten istediği veya kaçınmak istediği bir sonuç olacağını ifade eden Hacigeorgiu, “Bunun son deneme olduğunu bilmek umarım ki herkesin daha ciddi görünmesini sağlayacak” dedi.

“Kıbrıslı Rumlar ve Türkler olarak çözüm için nasıl çalışacağız?”

Hacigeorgiu, “Bana göre Kıbrıs’ın geleceği çözümle gelmiyor ama çözümle değişiyor. Yani çözümden sonra ne yapacağız? Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler, barış için nasıl çalışacağız? Çözümle ortak bir inanç, ortak bir vatan yaratılacak. Hemen olmayacak. Bu yüzden ayağımızı kaldırmalı ve çözüm yönüne doğru adım atmalıyız. Kuşkusuz garantör güçler ve Türkiye de sessiz ve özgür bırakması gerektiğini anlamalı” diye konuştu.

Şu andaki durum içinde, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giremeyeceğini ifade eden Hacigeorgiu, bu yüzden gerçekleşmeyecek bir şeyi tartışamayacağını kaydetti. Şimdi tartışılan durumun, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğinin yerine, Türkiye- Avrupa ilişkilerinin artması yönünde olduğunu vurgulayan Hacigeorgiu, “Şu an önemli olan bu. Kıbrıs sorununun çözümünü etkileyen bir işbirliğinin anahtarıdır. Bununla birlikte, her şeyden önce, çözümü etkileyen şey, Kıbrıs sorununun çözümü için var olduğu ölçüde herkesin çıkarlarıdır” diye konuştu.

Samimi bir tartışmayı açamadığımızın altını çizen Hacigeorgiu, “Örneğin Kıbrıs Rum tarafı Türkiye’ye şöyle diyor: Güvenlik ve garantörlüklerle ilgili bize konumunuzu söyleyin. Türkiye, “Siz bize iç yönetimle ilgili konumunuzu söyleyin” diyor. Yani biri diğerini bekliyor. Biz ilk olarak Türkiye’nin güvenlikler ve askerle ilgili söylemesini bekliyoruz ve Türkiye iktidarın paylaşımı ile ne olduğunu bizim söylememizi bekliyor. Yani her ikisi de bir şeyi hedefliyor. Ancak anlamlı bir diyalog açmanın zor olduğu görünüyor” dedi.

“Türkiye’nin bir çözümle Kıbrıs’tan vazgeçmeyeceğine inanıyorum”

Türkiye’nin bir çözümle Kıbrıs’tan vazgeçmeyeceğine de inandığına dikkat çeken Hacigeorgiu, “Çözümden sonra da Kıbrıs Türk toplumunda ağırlığa sahip olacak. O yüzden çözüm için bir şeylerin değişmeyeceğini söyledim. Bu ancak çözümden sonra olacak” dedi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki gruplarına katılan sol partilerin çözüme yönelik çok destekleyici olduğuna dikkat çeken Hacigeorgiu, “Ama dürüst olalım, bu iş bizimdir, başkalarının değil. Avrupa Birliği çözüm durumunda bir şey yapabilirse, bize para verecek. Bu yeterli değildir. Çözümü uygulamak için eksik olan şey bu değildir. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak ihtiyacımız olan şey güvenlik duygusudur” dedi.

Hacigeorgiu, “Bu yüzden inanıyorum ki Avrupa Birliği bir çözüm durumunda, ‘Ben Kıbrıs’ta önemli bir Avrupa kurumu oluşturacağım’ demelidir. Kurumlar askerlerden daha çok güvenlik sunuyor. Birçok kişi bir federasyon olan Belçika ile ilgili olarak, Avrupa Parlamentosu’nun orada bulunduğu için sürdüğünü söylüyor. İsviçre çalışıyor çünkü Birleşmiş Milletler orada. Avrupa Birliği’nin Kıbrıs meselesini çözmesi büyük bir hırs olduğu ve Avrupa için büyük bir zafer olacağından, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra hepimizin insan hakları mahkemelerinin bir parçası olan önemli bir kurum haline gelmesine izin verelim” dedi.

“Kıbrıslı Türklerden duymak istediğim mesajı, onların da duymasını istiyorum”

Tüm bunların Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlara güven hissesi vereceğine vurgu yapan Hacigeorgiu, Kıbrıslı Türklere çağrıda bulunarak; “Onlardan duymak istediğim mesajı, onların da duymasını istiyorum” dedi.

Hacigeorgiu, “Eğer bana bir Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rumların geçen yıllarca çektikleri ve yaşadıkları acıyı anlıyorum derse, ben de onlara aynısını söylemek isterim. 1960-1974’e kadar ve 1974’ten bugüne kadar olanlar için ben de aynısını söylemek istiyorum. Ben de bunları biliyor ve anlıyorum. Bu mesaj belki de bütün kitleyi kapsamıyor olabilir ama ben bu mesajı hepsine vermek istiyorum. Tüm insanların acılarını biliyor ve anlıyorum” diye ekledi.

Voice Of The Island-2018

Fotoğraflar: İsmail Özyol

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı