FeaturedKIBRIS

Çocuklar üniversiteli oldu!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk çocuk üniversitesi olan Kıbrıs İlim Çocuk Üniversitesi, Şaziye Şahinalp yönetiminde uyguladığı STEM eğitim modeliyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Şaziye Şahinalp çocuk üniversitesinin kuruluş amacını “Yarınımızın büyükleri, bugünümüzün umut ve gurur kaynakları çocuklarımızın değişim, gelişim ve geleceğe kendini ve ne istediğini bilen bireyler olarak yetişmesini amaçlıyoruz. İlim Çocuk Üniversitesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin ilgi duydukları bilimsel alanlarla ilgili güvenilir ve güncel bilgiyi, o alanda uzmanlaşmış bilim insanlarından almaları ve bilimsel bilgiye daha kolay erişebilmeleri sağlıyor. Çocukların ilgi duydukları ve yetenekli oldukları alanların atölye çalışmaları ile keşfedilmesi, böylece meslek tercihinde bulunurken yapılan hataların önceden giderilmesi, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin ailelerine gerekli bildirimin ve yönlendirmenin yapılması, öğrencilerin erken yaşta genç bilim insanı yetiştirme projelerine alınarak üstün donanımla yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur.” sözleriyle özetliyor.

STEM eğitim modelini uygulayan Kuzey Kıbrıs’ın ilk çocuk üniversitesi olan İlim Çocuk Üniversitesi, fen derslerini üniversite laboratuvarında ve öğretim görevlileri ile birlikte yapıyor. Çocuk Üniversitesi Müdürü Şaziye Şahinalp, STEM eğitim modelini tercih etmelerinin sebebini ve önemini “Çağımızın dijital gereksinimleri doğrultusunda, öğrencilerimizin bilişim sektöründeki gelişmeleri yakından takip edecekleri ve yaratıcılıklarını artıracak bir eğitim almaları gerektiğini düşünüyoruz. Bu şartların sağlanabilmesi için geliştirilen en önemli eğitim sistemlerinden biri de STEM’i üniversitemizde uyguluyoruz.” Sözleriyle açıklıyor.

Şahinalp, “STEM eğitim modeli, fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir öğretim modelidir. STEM, öğrencilere günlük yaşamda problemlerle başa çıkmanın da bir matematiği olduğunu anlatıp, farklı düşünmelerini ve çeşitli süreçlere yeni çözümler arama kabiliyetlerini artırmalarını sağlayacak bir yaklaşımdır.” dedi.

İlim Çocuk Üniversitesi’nde bilimin yanı sıra sanat ve spor gibi çocukların ilgi ve yetenek alanlarını tespit edecek dersler de yer alıyor özellikle sporda Türkiye’de de büyük yankı oluşturan, beş duyu organına aynı anda hitap eden hemsball sporu da yapılıyor.

Uyguladıkları derslerde işin uzmanlarından, Kıbrıs İlim Üniversitesi öğretim üyelerinden ve bilinçli eğitmenlerden destek aldıklarını belirten Şahinalp, derlerin klasik eğitim yönteminden farklı olarak görsel ve işitsel materyallerle desteklenerek, uygulamaların tamamen öğrenci katılımıyla yapıldığı, eğitmenin sadece yönlendirici olduğu bireysel öğretim metoduyla gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Şahinalp sözlerini “Büyüklerin çocuk olmaya özenecekleri, çocukların edindikleri bilgi, keşfettikleri yetenekleri ve kazandıkları güçlü özgüvenleriyle koca bir bireye dönüşecekleri İlim Çocuk Üniversitesi’nde kayıtlar devam etmektedir.” Şeklinde tamamladı.

 

 

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı