FeaturedKIBRIS

Candan:Veteriner Tıbbi Ürünler Yasası sağlığımız için yaşamsal

Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı bugün Meclis Genel Kurulu’nda madde madde onaylandı.

Tasarıya ilişkin raporu okuyan Avrupa Birliği’ne Uyum Komitesi Başkanı Armağan Candan, Veteriner Tıbbi Ürünler Yasası ile ilgili olarak söz alarak, yasa ile halk sağlığı ve tüketicinin korunması alanında çok önemli bir adım atıldığını, bu yasa ile hayvansal ürünlerin adaya girişinden imalatına kadar ve gıdalardaki kalıntıların kontrolü ve denetlenmesinin daha sistemli hale geleceğini vurguladı.

Candan, Tarım ve Sağlık Bakanlıklarının bu alandaki işbirliğini düzenleyen yasanın, veteriner ilaçların her aşamada kayıt altına alınmasını sağlayacağını ve bunun da sağlıklı risk analizi yapılmasını kolaylaştıracağını ifade etti.

Avrupa Birliği İlaç Ajansı ve ilgili AB tüzükleri gözetilerek yapılan yasa çerçevesinde on tüzük de çıkarılacağını vurgulayan Candan, veteriner ilaçların kullanım ve perakende satışının reçeteye bağlandığını, gezici ve internet üstünden satışın ise yasa ile yasaklandığını ifade etti.

Komite olarak çalışmalarına Veteriner Hekimler Birliği ve Eczacılar Birliği’ni de kattıklarının altını çizen Candan, hem ilgili sivil toplum kuruluşlarına hem de Tarım ve Sağlık Bakanlıkları ile AB koordinasyon Merkezi uzmanlarına teşekkür etti.

ÇAVUŞOĞLU UBP

Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, birçok yasası gecikmiş bir devlet olarak yola devam edildiğini belirterek, çoğu yasanın birçok kez kadük olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Veteriner Tıbbi Ürünler Yasa Tasarısı’nın da ilk kez ele alınmadığını ve geçmişte de konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yapıldığını anımsattı.

ŞAHALİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de yasanın önemine işaret etti.

Bu yasayla yetkilerin, sorumlulukların belirleneceğini dile getiren Şahali, bu yasanın oybirliğiyle geçecek olmasının da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Yasada emeği olan tüm kesimlere teşekkür eden Şahali konuşmasında, Veteriner Dairesi bünyesinde bulunan Ulusal Gıda Referans Laboratuvarının uluslararası geçerliliği olan sertifikalarla akredite olduğunu da bildirdi.

Şahali, hayvansal atıkların bertarafına ilişkin projenin de son aşamasına geldiğini kaydetti.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı