FeaturedKIBRIS

Büyük av yarın başlıyor… Polisten avcılara uyarı!

Büyük av sezonu yarın başlıyor. Avcılar 3 Ocak’a kadar  toplam 11 gün avlanabilecekler.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,  25 Ekim; 1, 8, 15, 22 ve 29 Kasım; 6, 13, 20 ve 27 Aralık 2020 ile 3 Ocak 2021’de avlanılabileceği kaydedildi.

Av Ruhsatlarının 31 Temmuz 2021’e kadar geçerli olması gerektiği, eski av ruhsatları ile avlanma yapılamayacağı kaydedilen duyuruda, av ruhsatlarının yenilenmesi için İlçe Kaymakamlıklarına başvura yapılması gerektiği ifade edildi.

Duyuruda avlanırken uyulması gereken kurallara da dikkat çekildi.

AV HAYVANLARI VE KURALLAR

Av günlerinde ova tavşanı, keklik, turaç, sülün, çulluk, bıldırcın, yaban güvercini, fassa, cikla, karga ve saksağan avlanabileceği, bunların dışında herhangi bir av ve yabani kuş avlanılamayacağı hatırlatıldı.

Büyük Av Mevsiminde bir avcı her av günü için en fazla bir tavşan, 5 keklik veya turaç, 8 çulluk, 5 sülün, 8 sekiz fassa ve 20 cikla olmak üzere toplamda en fazla 40 adet av hayvanı avlayabilir.

Güneşin doğuşu ile batışı arasında av faaliyeti yapılabilir.

Baraj ve göletlerden en az 500 metre uzakta av faaliyeti yapılabilir.

Meskun mahalden 200 metre, piknik alanlarından 300 metre uzakta avlanılabilir.

Avcı beraberinde en fazla 3 (üç) köpekle av faaliyeti yapabilir.

Ava giderken tüfekler araçlarının bagajlarında ve kırık olarak bulundurulmalıdır.

AVCILARA ÇAĞRI

Yayınlanan duyuruda, avcılara; hedefini görüp tanımadan ateş etmemesi  ve birbirlerini koruyacak şekilde avlanmaya özen göstermesi, ava kapalı bölgelere girilmemesine dikkat edilmesi, Av Koruma Görevlileri’nin uyarılarına, levha ve işaretlere uyulması; telefon ve elektrik kabloları, trafik levhalarına zarar verilmemesi, yeni ekilen ağaçlara zarar verilmemesi çağrısında bulunuldu.

TAŞIMA İZNİ

Av gününden önce tüfeği ile farklı bir adrese gidecek olan avcıların, İlçe Kaymakamlığından Taşıma İzni alması gerektiği uyarısı da yapıldı.

POLİS AVCILARIN UYMASI GEREKEN KURALLARI DUYURDU

Polis Genel Müdürlüğü, yarın başlayacak Büyük Av Mevsimi dolayısıyla avcıların uyması gereken kuralları duyurdu.

Polis Basın Subaylığından yapılan yazılı açıklamada, yarın başlayacak olan 2020 yılı Büyük Av Mevsimi dolayısıyla toplam 11 av gününde avcıların avlanabileceği, avlayabilecekleri av hayvanları ve  uymaları gereken kuralların, hangi bölgelerin ava açık ve kapalı olduğunun İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandığı kaydedildi.

Açıklamada şu kurallar hatırlatıldı:

“Güneşin batışı ile doğuşu arasında avlanmak, Baraj ve göletlere beş yüz (500) metre ve daha az yaklaşmak, Meskun mahallere iki yüz elli (250) metre ve daha az yaklaşmak, Motorlu araçtan ateş etmek suretiyle, Yasanın öngördüğü avlanma araçları ve yöntemleri dışında av yapmak, Üç (3)’ten fazla ve/veya kendi üzerine kayıtlı olmayan köpekle avlanmak, Av hayvanlarının dışında başka bir hedefe ateş etmek, Ava gidilen motorlu araçla, en yakın toprak ya da asfalt yola 50 (elli) metre mesafeden daha fazla arazi içine girilemez, 50 (elli) metre mesafeden sonra av yerine yaya olarak gidilir. Araçlar ava kapalı bölgelere park edilemez. Salon araçlar, arkası açık veya kapalı van ve pick-up tipi araçlar dışında, traktör ve biçerdöver dahil hiçbir tarım aracında ve kamyon dahil hiçbir iş aracında, ATV’de av tüfeği bulundurulamaz, taşınamaz. Bu araçlar av amaçlı kullanılamaz. Kanlı veya parçalanmış bir av hayvanının fotoğraf veya görüntüsü, kamuya açık bir şekilde, sosyal medya dahil hiçbir yayın organında yayınlanamaz, Avcıların, av günlerinde sabah saat 04:00’dan önce ve akşam 19.00’dan sonra toprak yollara silahlı olarak girmeleri yasaktır.  Av ruhsatı alan bir kişi, hiçbir av döneminde saat 00:00’dan önce, Kaymakamlıktan özel izin almadan silahını evden çıkarmasının ve aracında taşımasının suç olduğu bir kez daha hatırlarız.”

Büyük av mevsiminde avlanabilecek hayvan türlerinde ise, ova tavşanı, turaç, sülün, keklik, yaban güvercini, fassa, bıldırcın, cikla, çulluk, karga ve Saksağan. Bir avcı, büyük av mevsiminde her av günü için, yukarıda belirtilen hayvanlardan toplamda en fazla kırk (40) adet olmak üzere, En fazla; bir (1) adet tavşan, beş (5) adet keklik veya turaç, sekiz (8) adet çulluk, beş (5) adet sülün, sekiz (8) adet fassa, yirmi (20) adet cikla avlayanabileceği vurgulandı.

Açıklamada, tüm bölgelerde avcı kontrollerinin yapılacağı, belirtilen kurallara uymayanlar hakkında yasal işleme gidileceği hatırlatıldı.

Açıklamada, tüm avcılar yasalara uymaya ve av haritasında ava açık bölgelerde, doğaya zarar vermeden sağduyulu bir şekilde avlanmaya davet edilerek, kazasız bir av sezonu geçirilmesi temenni edildi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı