FeaturedKIBRIS

“Bugünkü etkinlik kuruluşlara örnek olabilecek pilot bir çalışmaydı”

Devlet ve hükümet yetkilileri bugün Down sendromlu gençlerin misafiri oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Little Italy işbirliğinde “Bir kromozom farkla öndeyiz” sloganıyla Little Italy’de düzenlenen, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ve kabine üyelerinin de katıldığı etkinliğin ana temasını “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” oluşturdu.

Lefkoşa’daki Little Italy restoranı bugün 14.30-18. 00 saatleri arasında Down sendromlu gençlere emanet edildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 21 Mart

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu arkadaşlarımız, imkan yarattığımız takdirde gerçekte neler yapabileceklerini her vesileyle bize kanıtlıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Lefkoşa Little Italy Pizza’da yer alan etkinlikte Down sendromlu gençler, servis yaptı.

Etkinliğe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı.

Farkındalığı artırmayı hedefleyen etkinlikte, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy, Girne, Gazimağusa’da 18 yaş üstü engelli ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören gençler görev aldı. Gençler, sipariş alarak, servis yaptı, kasada hesap aldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, burada yaptığı açıklamada, 21 Mart Dünya Down Sendromlu Farkındalık Günü’nde, böyle bir etkinlikte sevgili çocuklarla beraber olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

GAYRETLİ ÇALIŞMALAR, HER ZAMAN TAKDİRE ŞAYANDIR

Bu konuda farkındalığın daha da yaygınlaşması için emek veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Gayretli çalışmalar, her zaman takdire şayandır. Bu imkânı yaratan işletmemize, sahiplerine, çalışanlarına ayrıca teşekkür ederim. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı’nda biz de zaman zaman sevgili çocuklarımızı konuk ediyoruz, onların yeteneklerini, tıpkı bugün olduğu gibi, oradaki etkinlerde biz de fark ediyoruz, farkındalıkla bu iş daha da gelişiyor” diye konuştu.

Gençlerin daha önce, yaptığı müziği ve söylediği şarkıları dinlediklerini ifade ederek, “Bugün bir lokantada bize yaptıkları pizzayı da yedik, kahveyi de içtik, yaptıkları güzel servisi de gözlemledik” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, şunları söyledi:

“Bu arkadaşlarımız, imkan yarattığımız takdirde gerçekte neler yapabileceklerini her vesileyle bize kanıtlıyorlar. Bugün de o günlerde biri oldu. Bu farkındalığın daha da artması, gelişmesi dileğiyle gerek ilgili bakanlığa gerekse bu konuda eğitim veren okullarımıza, eğitmenlerimize bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Bu etkinliklerde görev alan sevgili çocuklarımızı, kardeşlerimizi canı gönülden teker teker kutluyorum.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, etkinliğe katılan gençleri, Cumhurbaşkanlığı’na da davet etti.

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, “Bugünkü etkinlik kuruluşlara örnek olabilecek pilot bir çalışma. Sadece Down sendromluların değil engelli bireylerin özel sektörde çalışabilmelerini sağlamak, bunu teşvik etmek en büyük projelerimizden biridir” dedi.

GENÇLERDEN BAZILARI MUTFAKTA, BAZILARI SERVİSTE BAZILARI DA KASADAYDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Güneşköy, Girne, Gazimağusa18 yaş üstü engelli ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören gençlerden bazıları mutfakta, bazıları kasada, bazıları da serviste görev aldı. Gençler, şefler eşliğinde hazırladıkları pizzaları kendileri servis etti, müşterilerle tek tek ilgilendi.

KABİNEYE VE BÜYÜKELÇİYE PİZZA SERVİSİ

Etkinliğin öğleden sonraki bölümüne Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Sağlık Bakanı Filiz Besim katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, misafirleri kapıda karşıladı. Gençler, servisleri devlet ve hükümet yetkilileri için açtı, onlar için pizza yaptı.

Vatandaşların da ilgi gösterdiği etkinlikte gençler konuklarla bol bol fotoğraf çektirdi. Down sendromlu gençlerin kabine üyeleriyle diyalogları tebessüme, zaman zaman kahkahaya neden oldu.

Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler günle ilgili açıklama yaptı.

 

ERHÜRMAN

Erhürman, “Güzel bir etkinlik. Bakanlar Kurulu olarak buradayız. Son derece sevgi dolu bu gençlerle birlikte olmak bize de pozitif enerjiyle donattı” dedi.

Erhürman, bu etkinlikte Down sendromlu gençlerin neler başarabileceğini, bu işlerde ne kadar ehil olduklarını gösterdiğini belirterek, doğru uygulamaların ve yönlendirmenin önemine işaret etti.

BAŞÇERİ

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in kendisini bu etkinliğe davet etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için yaptığı çalışmaları takdirle izlediklerini belirten Başçeri, “Bu kardeşlerimizin farkındayız…Yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

ÇELER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle bakanlık ile Little Italy’nin bir proje geliştirdiğini söyledi.

Çeler, “18 yaş üstü rehabilitasyon merkezlerinde bulunan gençlerimiz eğitimlidir. Özellikle serviste hizmet verebilecek durumdadırlar. Bu bireylerin topluma kazandırılmaları, hem kazanç sağlamaları hem de sosyal güvenlik çatısı altına girebilmeleri için bakanlık olarak çalışmamız var. Bugünkü etkinlik kuruluşlara örnek olabilecek pilot bir çalışmaydı” dedi.

Göreve geldiği günden beridir Down sendromlu gençlerle bir araya geldiğini, gençlerin iş taleplerini dile getirdiğini kaydeden Çeler, “Bu bizim için bir başlangıçtır. Sadece Down sendromlularla ilgili değil, engelli bireylerin, özellikle sektör sektörde çalışabilmelerini sağlamak, bunun teşvik vermek en büyük projelerimizden biri” dedi.

Çeler, engelliler konusunda toplumsal duyarlılığı geliştirmek çalıştıklarını da vurgulayarak, en renkli çoraplarını da farkındalık yürüyüşü için giydiğini kaydetti.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı