FeaturedKIBRIS

“Bubulina” balıkçı teknesinin ‘taciz edilmesini’ BM’ye şikayet ettiler

Hristodolulidis, “Bubulina” isimli balıkçı teknesinin “taciz edilmesi” konusunu BM’ye taşıdı

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodolulidis, “Bubulina” isimli balıkçı teknesinin, iki olayda “taciz edilmesi” konusunu BM’ye taşıdıklarını belirtti.

Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bu yöndeki açıklamayı, Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği Milletvekili Yorgos Perdikis’in sorusu üzerine yaptı.

Habere göre Hristodulidis, Dışişleri Bakanlığı’nın, “Bubulina” balıkçı teknesinin, 16 Ağustos ve 30 Ağustos’ta Türk savaş gemisi tarafından “taciz edilmesine” ilişkin olarak ilk andan itibaren bilgi sahibi olduğunu ifade etti.

Hristodulidis, BM’deki Kıbrıs Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi’nin, 1 Ekim 2018 tarihi itibarıyla, BM resmi belgesi olarak dolaşmaya başlayan, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektup ile AB’deki Kıbrıs Cumhuriyeti Daimi Temsilci Vekili’nin, Avrupa Komisyonu Denizcilik ve Balıkçılık Genel Müdürlüğü’ne yaptığı yazılı protesto girişimiyle, olayın şikayet edildiğini ifade etti.

Hristodulidis açıklamasında ayrıca; yazılı şikayetlerde, 21 Eylül 2018 tarihinde, Kıbrıs Türk makamlarının, “Kormakiti” (Koruçam) açıklarında, Kıbrıs Cumhuriyeti kara suları içerisinde Kıbrıs Rum bandıralı balıkçı teknesinde gerçekleştirdiği “tutuklamalardan” da söz edildiğini belirtti.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı