FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

Bu yılın Buffer Fringe Festival sanatçıları – 25 Ekim

Fotini TONTIKIDOU

25 Ekim Cuma günü, Bar 1984’de, bu seneki Buffer Fringe Performing Arts Festivali önemli sanatçıların katılımıyla başlıyor. Bazı sanatcıların hayatları ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinme şansımız oldu.

İlk gösteri 18:30‘da Ely Daou ve “Cognitive maps-Chapter 1” adlı şov ile başlayacak.

Ely Daou, 1986 yılında Lübnan’ın Beyrut şehrinde doğdu. Ülkenin mezhepsel, karmaşık siyasi sistemi ve Orta Doğu’daki coğrafi konumu nedeniyle birçok savaş ve kargaşa yaşadı. Bu bağlamda, politika ve belirsizlik yaşamında ve sanatının pratiğinde önemli bir rol oynamıştır. Sanatının ana kısmı, dünyadaki insan doğası pahasına insan çatışmalarını ve kendi doğasıda dahil olarak, sorgulamak ve protesto etmek. İzleyiciye yansıtmasını sağlayacak şekilde politik, sosyal ve kişisel sanat alanında çalışmaktadır. Çalışmaları doğru ya da yanlışı vurgulamıyor, sadece dikkate alınacak bir durum ve bir zorluk ortaya koyuyor. Merkezi Barselona ve Berlin’de. 2012’de Avrupa’ya taşındığından beri çalışmaları, Kanal-Centre Pompidou-Brüksel, Sant Boi-İspanya Müzesi, İncendida-Madrid, SWAB Uluslararası Sanat Sergisi (2015) Centrale Fies-İtalya, Kunststiftung Baden-Wurttemberg, Stuttgart, gibi Avrupa’nın farklı yerlerinde sergilendi.

“Hala Evim diyebileceğim bir kültür ya da yer bulmakta zorlanıyorum”

“Lübnan’da doğup büyümem nedeniyle, Ev (Home) kavramı, politik, sosyal ve ekonomik durumlar nedeniyle her zaman bulanıkti, tanımlanması ve ulaşılması zordu. Şu anda, sürekli hareketli bir hayat yaşadığıma rağmen, hala Evim diyebileceğim bir kültür ya da yer bulmakta zorlanıyorum. Bu bana sürekli bir Buffer Zone’da (Ara Bölge) olduğum hissini veriyor”

“konusu ve tabii ki gercekleştiği yer Kıbrıs çok ilgimi çekti”

“Buffer Fringe Festivali’ni ilk keşfettiğimde, konusu ve tabii ki gercekleştiği yer Kıbrıs çok ilgimi çekti. Büyüdüğüm yere çok yakın bir ada, ama ne yazık ki, bugüne kadar tarihini tam olarak anlama fırsatım olmadı! Festivali, yerel ve uluslararası sanatçılarla tanışmak, işimi yerel toplulukla paylaşmak, sanat sahnesini ve ada hayatını izlemek için harika bir fırsat olarak buldum”

“ksenefobi ve ırkçılığın yükselişiyle birlikte, bu araştırmada ‘’ötekiler’’ perspektifini sunmanın bir yolunu buldum”

“I… Cognitive maps-Chapter 1, kimlik ve mekan arasındaki ilişkiyi hatıralar yoluyla sorgulayan bir öykü anlatımı performansı. Dünyanın belirli bir yerinde belli olayların ve hatıraların yaşama biçimi, farklı alışkanlıklara ve kültürlere sahip farklı coğrafyalarda yaşayan olaylara çok benzer ve tanıdık olabilir. Avrupa’da yaşayan, ksenefobi ve ırkçılığın yükselişiyle birlikte, bu araştırmada ‘’ötekiler’’ perspektifini sunmanın bir yolunu buldum“

Saat 20:00’de, program Dimitris Chimonas’ın yönettiği bir dans, tiyatro, müzik ve multimedya ile devam edecek.

Bu performans, gösteri ve izleyici, kişisel ve kolektif alan, birinin diğeriyle ve kendisiyle arasındaki hayali ilişkiye bir çerçeve çizmeyi amaçlıyor. Sanatçı, bu bağlantıları şekillendiren ipuçlarını ve işaretleri manipüle ederek yenide hayal etme ve inşa etmeye yönelik bir laboratuvar oluşturuyor.


21:30’da Raffi Feghali’nın “Peer Gynt of Bourj Hammoud ” adlı tiyatro programını takip edecek

Raffi Feghali, çeşitli performanslar sergileyen bir sanatçı ve müzisyendir. Buffer Fringe Festivalinde hikaye anlatıcısı olarak sahne alacak (storyteller).

“Buffer Fringe’in benim İçin çok anlamı var”

İlk önce, bu festivalin gercekleşmesi, benimle aynı işi yapan herkesin bir parçası olmak istediği bir zaferdir. Sanatın gerçek gücünü gösterir. Her yerınde ‘değişim’ yazan politik bir ifadedir ve bende değişimin destekleyecisiyim. İkincisi, Buffer Fringe bende, tüm bu yıllar boyunca herhangi bir çatışma içinde olup olmadığımız sorusunu oluşturdu. Sanırım bu sorunun oluşması benim burada olmak istememi sağlıyor. Son olarak, birbirimize çok yakın olmamıza rağmen “birlikte yeterli” olmamamızın mantıksız olduğunu düşünmüyor musunuz? Ülkemizdeki şehirlerin, özellikle de birbirine yakın şehirlerin birlikte daha yakın çalışması gerektiğini düşünüyorum“

“Hikayemin Buffer Fringe konseptine nasıl uyduğunu öğrendiğimde ‘Aha’ dedim

Ayrıca, günümüzde kimlik konusunun oldukça ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Çoğu hikayelerin eski ama yine de günümüzde hala alakalı olması, onu herhangi bir kültürde veya zamanda, özellikle de kesişme noktası olanlarda, anlamlı kılan hikayelerden biri haline getiriyor. Buffer Fringe’in, Peer Gynt of Bourj Hammoud için harika bir yer olduğunu düşünüyorum, çünkü festival performansa, evrimine ve tarihine değer katacak”

“İdeal olarak işimin, insanların deneyimlerini benimle yaşayabilmelerini sağlamasını istiyorum

Bazı şeyleri oldukları zamanda hissetmek ve bir düşünce sürecine, ancak her biri kişiselleştirilmiş bir şekilde. Her dinleyici gösteriye kendi kişisel yolculuğundan farklı şeyler alırsa, o zaman performansımın buna değer olduğunu düşünüyorum”

“Umarım bu festival uzun süre devam eder

Buffer Fringe Festivalinin organizasyonuna katkıda bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum. Umarım bu festival, Ara Bölge olsun veya olmasın, hem sanatçılar hem de izleyeciler için favori bir yer haline gelir. Zaten gelecekteki etkinlikleri dört gözle bekliyorum”

Festival, 26 ve 27 Ekim‘de, Kıbrıslı ve yurtdışından sanatçılarla devam edecek. Akademisyenler, öğrenciler ve eylemciler sanatlarını sergilemek, düşünce ve diyaloğa ilham kaynağı olmak için katılacaklar.

(Voice of the Island)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı