FeaturedKIBRIS

“Bu bizim kabul edeceğimiz bir şey değildir”

Başbakan Ersin Tatar, TRT Haber’in canlı yayına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı…

Tatar bir soru üzerine, Kıbrıslı Rumların hala kendilerini Kıbrıs’ın sahibi olarak düşünmeye devam ettiğini söyledi.

Kıbrıs Rum tarafının Yunanistan ile birlikte Kıbrıslı Türkleri tam olarak dışlayarak bazı ülkelerle tek taraflı anlaşmalar yaptığına dikkati çeken Tatar ‘Bu bizim kabul edeceğimiz bir şey değildir’ dedi.

Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa mutlaka Kıbrıs Türk Halkı’nın onayının da gerektiğine vurgu yaptı.

Tatar ‘Tek başlarına Kıbrıs’ta yeni bir adımın atılması mümkün değildir.Dolayısıyla şu ana kadar uluslararası görüşmelerde federal temele dayalı bir anlaşmanın pek de gerçekçi olmadığı yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Bundan iki buçuk yıl önce CransMontana’daki görüşmelerden herhangi bir netice alınamamıştı ve o günden bugüne ciddi anlamda bir gelişme olamıyor. Bütün dünya da bunu biliyor. Şimdi Kovid ile uğraşıyor. Kovid ile uğraşırken herhangi bir görüşme süreci de başlayamıyor. Dolayısıyla biz de KKTC’ye ne kadar sahip çıkarsak kurum ve kuruluşlarımızı ne kadar daha iyi noktaya taşıyabilirsek güçlendirebilirsek o kadar daha halkımızın bu devlete güveni artar güven arttı ksonra da artık bu yolu KKTC ile yürümek durumunda olduğumuzu bir kez daha bu algıyı güçlendirmek ve ona göre siyasetimizi ve pozisyonumuzu geliştirmek durumundayız’ değerlendirmesinde bulundu.

Ülke ekonomisinde Kovid-19 dolayısıyla bir takım tahribatlar yaşandığını ancak bunun uzun vadeli bir süreç olduğunu belirten Tatar, bu süreçte turizm, yükseköğretim, inşaat sektörünü geliştirebilmek ve Türkiye ile ticaret anlamında her türlü temasın kurularak dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesi olan KKTC’yi bir cazibe merkezi olarak geliştirebilmeyi hedeflediklerini söyledi.

Maraş açılımıyla ilgili olarak ise Başbakan Ersin Tatar, Türkiye ile istişare içerisinde Maraş’ın açılması yönünde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Tatar ‘Çünkü 45 yıldır Maraş’ın kapalı bir yer hayalet şehir olarak Gazimağusa’mızın içinde bir yer. Şimdi buranın açılması gündemdedir. Bunun için bir takım çalışmalar devam etmektedir. Burasının da açılmasıyla KKTC ekonomisinin daha da gelişeceği turizmin daha da ileriye taşınabileceği gibi bir takım büyük projelerle KKTC’yi güçlendirmeye çalışıyoruz’ dedi.

Türkiye’den gelen suyun kurak bir iklime sahip olan KKTC’ye çok şeyler kazandırdığına da dikkati çeken Tatar şu an yaşanan bir arıza olduğunu ve arızanın giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü ve en geç Ağustos ayı itibarıyla suyun tekrar KKTC’ye akmaya başlayacağını söyledi.

Tatar, elektrik maliyetlerinin aşağıya çekilebilmesi için Türkiye’den kabloyla elektriğin getirilmesi ve enterkonnekte de gündemde olduğunu ve bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü belirtti.

(BRT)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı