FeaturedKIBRIS

“BRT’nin incelenen haber bültenlerindeki sonuçlar çarpıcı”

Meclis Genel Kurulu’nda Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine geçildi.

Tasarıyla ilgili komite raporu, Komite Başkanı UBP Milletvekili Sunat Atun tarafından okundu.

ŞAHALİ

CTP Milletvekili Erkut Şahali, BRT’nin devlet eliyle yürütülen bir kurum olduğunu ve tarafsız olması gerektiğini kaydetti. BRT’de zaman zaman demokrasiden eser olmadığını dile getiren Şahali, kurumda çok farklı statüler ve zaman zaman da yönetilmesi çok zor olan bir kurum olduğunu kaydetti.

BRT’nin 8-11 Haziran döneminde incelenen haber bültenlerindeki sonuçların çarpıcı olduğunu söyleyen Şahali, ana haber bülteninde ana muhalefet CTP’nin sadece yüzde 2’lik yer tuttuğunu belirtti.

Siyasilerin BRT haber bültenlerinde yer alma oranlarıyla ilgili rakamları okuyan Şahali, BRT’nin çok daha ustaca yönetilmesi gerektiğini dile getirerek, bünyesinde bulundurduğu başarılı çalışanlarıyla diğerleri için kaynak temin edecek şekilde yönetilmesi gerektiğini fakat şu anda bundan eser olmadığını kaydetti.

BRT’nin böylesine antidemokratik yönetilen kurumda zaman zaman Meclis kürsüsünden sesin kesilmesinden dolayı da teknik bir arızanın olmasının ötesinde düşünüldüğünü dile getiren Şahali, BRT’de insan kaynağının doğru planlanarak doğru yönetilmesi ve çalışanlara huzurlu bir ortam sağlanması gerektiğini belirtti.

Erkut Şahali, BRT yasasının yenilenmesi için de hükümetin bir girişimi olmadığını söyleyerek, kurumun demokrasiyi hırpalayan bir tutum içerisinden olduğunu kaydetti.

Şahali, CTP olarak BRT bütçesine oylarının ret olacağını açıkladı.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de konuşmasında, BRT’nin bugünlere kolay gelmediğini, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde önemli yer aldığını ve bugünlere geldiğini kaydetti.

BRT’nin durumunun ve yönetim kurulunun durumunun sakat olduğunu ve kurumun özerk bir yapıya kavuşturularak kendi kendini yöneten bir durumda olması gerektiğini dile getiren Angolemli, BRT’nin bugün seçimin da etkisine girerek taraflı yayın politikası gözettiğini belirtti.

Geçen gün yayın kuruluşlarının Cumhurbaşkanlığı’na davet edildiğini ancak BRT’nin bu davete katılmadığını dile getiren Angolemli, Diyalog TV’nin topluma katkısı olduğunu, köy köy gezdiğini fakat sonucunda da susturulduğunu söyledi.

Angolemli, BRTK 2020 Bütçe Yasa Tasarısı’na ret oyu vereceklerini belirtti.

HAMZAOĞULLARI

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, BRT’nin çok önemli bir kurum olduğunu fakat bazı yayınlarında kasıtlı davranıldığını kaydetti.

BRT’nin İskele bölgesinde ofisi bulunduğunu fakat kendisinin yedi yılda hiçbir canlı yayına çıkarılmadığını dile getiren Hamzaoğulları, BRT’de partizanca ve ayrıştırıcı yayın yapıldığını söyledi.

UBP’nin MYK üyesinin BRTK Yönetim Kurulu Başkanı olmasından dolayı nasıl muhalefetin sesini duyuracağını soran Hamzaoğulları,
RIK TV’de 250 personel varken BRT’de 550 kişinin çalıştırılmasının üzücü olduğunu, kurumun batırılmaya çalışıldığını belirtti.

Hamzaoğulları, “BRT’nin babalarının çiftliği gibi kullanılmaması gerektiğini” kaydetti.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı