FeaturedKIBRISKültür Sanat

‘Birlikte’ isimli belgesel Ayma’da gösterilecek

‘BİRLİKTE’ İSİMLİ BELGESEL KIBRIS’IN GÜNEYİNDE AYMA’DA GÖSTERİLİYOR

1950’lerden itibaren adamızda yükselen milliyetçilik, tüm hayatları derinden etkileyen yaralar açmış, acılar yaşatmıştır.  ‘BİRLİKTE isimli sözlü tarih çalışması, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar açısından ele alınan ve yorumlanan bu dönemi, bu kez arada kalmış olan Kıbrıslı Ermenilerin gözünden aktaracak. İlk gösterimi Arabahmet Kültür Evi’nde gerçekleşen belgesel, daha sonra Basın-Sen ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ortaklığında Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde ve ara bölgedeki Home for Cooperation’da (Dayanışma Evi) da gösterildi. Dördüncü gösterim ise 17 Aralık 2017 tarihinde, saat 18:30’da Kıbrıs’ın güneyinde Kıbrıslı Ermenilerin spor klübü olan Homenetmen – AYMA’da gerçekleştirilecek.

.asi. Production yapımı bir sözlü tarih çalışması olarak bu alandaki önceki çalışmalara görsel bir katkı sunmak kaygısındaki ‘BİRLİKTE’, özellikle 20. yüzyılın başından itibaren Küçük Asya, Kilikya ve Anadolu’dan dünyanın dört bir tarafına dağılan Ermenilerin, Kıbrıs’a da yerleşmeleri, adamıza çeşitli zanaatlar getirmeleri, Türkçe’yi etkin şekilde kullanabilmelerinden dolayı Kıbrıslı Türklerin yaşadığı mahalleleri yaşam alanı olarak belirlemelerini anlatıyor. Kıbrıslı Türklerle birlikte hem güzel komşuluklar kuran, hem iş yapan, hem de birlikte emek mücadelesi veren Kıbrıslı Ermeniler; Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında artan milliyetçiliğin sonucunda; dükkanların/sokakların yakılmasına, Lefkoşa’nın dikenli tellerle bölünmesine şahit oluyorlar ve en sonunda ise evlerini/mahallelerini kaybediyorlar. 

.asi. Production, bu dostlukların ve işbirliklerin tarihsel önemine dikkat çekerek duyarlı insanlarımızı bir yandan gösterime davet ederken bir yandan da barış ve birleşik Kıbrıs için mücadeleye çağırmaktadır.  

Yapım: .asi. Production 

Proje: Mine Balman ve Besim Baysal

Yönetmen-Montaj: Mine Balman 

Işık: Besim Baysal 

Transkript: Besim Baysal

Seslendirme: Aslı Murat 

Çeviri: Yeşer Özdenya Cambaz 

Redaksiyon: Alexander- Michael Hadjilyra 

Dil: Türkçe

Altyazı: İngilizce

Süre: 60’

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı