FeaturedKIBRISKültür Sanat

“Birlikte” belgeselinin ilk gösterimi yapıldı

asi. Production tarafından hazırlanan “Birlikte” isimli sözlü tarih çalışması, dün Arabahmet Kültür Evi’nde gösterildi. İlk kez seyirciyle buluşan belgesel, Kıbrıs’ın kuzeyinden ve güneyinden seyircilerin katılımıyla izlendi.

.asi. Production’dan Mine Balman & Besim Baysal tarafından yapılan açıklamaya göre, belgeselde; Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar açısından ele alınan ve yorumlanan Kıbrıs’ın çatışmalı dönem, bu kez arada kalmış olan Kıbrıslı Ermenilerin gözünden aktarıldı.

20. yüzyılın başından itibaren dünyanın dört bir tarafına dağılan Ermenilerin, Kıbrıs’a da yerleşmeleri, adamıza çeşitli zanaatlar getirmeleri, Türkçeyi etkin şekilde kullanabilmelerinden dolayı Kıbrıslı Türklerin yaşadığı mahalleleri yaşam alanı olarak belirlemeleri, Kıbrıslı Türklerle birlikte güzel komşuluklar kurmaları, iş yapmaları ve birlikte emek mücadelesi vermeleri, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında artan milliyetçiliğin sonucunda; dükkanların/sokakların yakılması ve Lefkoşa’nın dikenli tellerle bölünmesi, Kıbrıslı Ermenilerin evlerini terk etmek zorunda kalması da anlatıldı.

60 dakikalık belgesele emek verenler şöyle:

“Yapım: .asi. Production Proje: Mine Balman ve Besim BaysalYönetmen-Montaj: Mine Balman Işık: Besim Baysal Transkript: Besim BaysalSeslendirme: Aslı Murat Çeviri: Yeşer Özdenya Cambaz Redaksiyon: Alexander- Michael Hadjilyra”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı