FeaturedKIBRIS

“Beşli görüşme çabalarının Nisan 2020’de başlaması bekleniyor”

Gayrı resmi beş taraflı görüşmenin yapılması çabalarının Nisan 2020’de başlaması bekleniyor.

Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan Kıbrıs Haber Ajansı’nda çıkan haberde, “Referans şartlarının tamamlanması ve müzakerelerin başlamasından sonra gayrı resmi beş taraflı görüşmenin yapılması çabalarının Nisan 2020’de ve Kıbrıs Türk toplumundaki ‘seçimlerden’ sonra başlaması bekleniyor.” denildi.

Bu arada tüm diğer çabaların da askıya alınmasının beklendiği ancak Guterres’in bu süre içerisinde garantör güçlerle doğru zamanı ve beş taraflı görüşme için uygun koşulları belirlemeye yönelik sondaj çalışmaları yapma ihtimalinin bulunduğu belirtildi.

Haberde, “Türkiye’nin itirazları, Birleşik Krallığın şu an karşı karşıya olduğu sorunlar ve Nisan’da Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak seçimler” dolayısıyla çalışmaların ertelenmesinin kaçınılmaz göründüğü kaydedildi.

Özel görevli Bayan Jane Holl Lute’nin Kıbrıs’ta referans şartlarının tamamlanması çabalarına devem edip etmeyeceğine Genel Sekreter karar verecek.

Akşam yemeğinde Kıbrıs Türk tarafı siyasi eşitliği gündeme getirdi. Genel Sekreter görüşmelerin altı parametreli çerçeve ışığında bir paket halinde görüşüleceğini ve parça parça ele alınmayacağını belirtti.

Kıbrıs Rum tarafı da güvenlik ve garantiler konusundan söz etti. Siyasi eşitliğin Kıbrıs Türk tarafınca paketten ayrıldığını ve böylece akşam yemeğinde görüşülmemesi gerektiği kaydedildi.

(Kıbrıs Haber Ajansı – Voice of the Island)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı