FeaturedKIBRIS

Bedelli askerlik konusunda 4 maddenin 3’ünde uzlaşı

BRT’de katıldığı programda bedelli askerli ile ilgili soruya yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 4 maddenin 3’ünde uzlaşma sağlandığını açıkladı.

Özersay, şunları söyledi:

Kudret Özersay, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü ve üç nokta üzerinde uzlaşıldığını aktardı. Özersay şu detayları dile getirdi:

“Bedelli askerlik konusu askerlik yasasında değişiklik gerektirdiği için Bakanlar Kurulu’na bir önerge olarak gelip Meclis’e sevk edeceğimiz bir konudur. Üzerinde uzlaşılan konulardan bir tanesi 2015’in öncesinde yurtdışına gidip kalmış, kaçağa düşmüş olanlar ve hak yitirenlerin yararlanabileceği bir aftır. Bu kişilerin belli bir miktar para ödeyip askerlik muafiyetine dahil olmaları sağlanabilecek.

Bu afla ilgili olan maddenin yürürlüğe girmesi durumunda çeşitli nedenlerle kaçağa düşmüş olup ülkeye giriş yapamayanların ülkeye gelmeleri mümkün kılınacak. İkincisi, bedelli askerlik kapsamına giren, doktora yapan öğrencilerin de dahil olduğu vatandaşlarımızın belli bir miktar para ödeyip hiç para vermemesine ilişkin düzenlemedir.

Üçüncüsü de bedelli askerlik kapsamına girip de sadece 15 gününü yapmış, diğer 15 gününü yapmamış olanlara yönelik bir düzenleme. Bir miktar ödeme yapıp kalan 15 gün askerliği yapmadan terhis olmaları sağlanacak.”

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı