Spor

Bayern Münih’in ‘akıllı stadı’ ilham veriyor


Buna göre, her şey Allianz Arena’da maçtan 2 gün önceki durum değerlendirmesiyle başlıyor. Bu süreçte, oyun alanını çevreleyen reklam panolarının üzerindeki sensörlerle nem ve sıcaklık değerleri kaydediliyor. Zeminle ilgili yapılacak işlemler bu verilere göre gerçekleştiriliyor.

Maç günü ise mobil uygulamalar ve kullanılan araçlardaki sensörler yardımıyla kaç taraftarın hangi ulaşım aracıyla stadyuma geldiği takip ediliyor. Trafik durumu da dikkate alınarak taraftarların maça yetişip yetişemeyecekleri kendilerine bildiriliyor. Maça yetişememe ihtimali olan taraftarlara alternatif güzergahlar öneriliyor.

Stadyumun herhangi bir bölgesinde oluşan taraftar yoğunluğu da anında tespit edilerek gerekli önlemler hızla alınıyor. Giriş kapılarından birinde ciddi yoğunluk olması halinde merkeze bildiriliyor. Uygun olan kapılardan personel aktarımıyla yoğunluğun olduğu bölgeye müdehalede bulunuluyor. Böylece kapıda oluşan yığılma hızla azaltılıyor.

“Taraftarlarım üşümesin”

Maç sonunda hava koşullarındaki değişim bile gözden kaçırılmıyor. Örneğin, maçın ardından havanın soğuk olduğu dikkate alınarak taraftarlara soğuktan korunmak amacıyla store mağazalardan alabilecekleri, atkı, eldiven, kazak, mont gibi ürünler öneriliyor.

Uygulamanın maç günü yaklaşık 100 bin kişi tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

Kaynak: AA

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı