FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

“Batmış denilen belediyede sürdürülebilir bir yapı oluşturduk”

Tam bir yıl önce gerçekleştirilen yerel yönetim seçimlerinden önce en çok merak edilen belediye tarihte ilk kez anahtarları teslim edilen belediye olan Yenierenköy Belediyesi idi. Yenierenköy Belde halkının desteğiyle bir yıl önce belediye başkanlığına seçilen en genç belediye başkanlarından biri olan Emrah Yeşilırmak gazetemizin sorularını yanıtladı. Çok zor dönemlerden geçtiklerini söyleyen Yeşilırmak, bir yıllık sürenin kendileri için hiç de kolay olmadığına dikkat çekti. Belediyenin vatandaşlara temel hizmetleri bu sürede vermeye başladığını vurgulayan Yeşilırmak, “Batmış denilen belediyede sürdürülebilir bir yapı oluşturduk” şeklinde konuştu.

Yeşilırmak: Geçen süre çok zorluydu

Yenierenköy Belediyesi Başkanı Emrah Yeşilırmak belediye başkanlığı seçimlerinin üzerinde bir yıl geçtiğini söyledi ve bu geçen sürenin çok zorlu bir süreç olduğunu vurguladı. KKTC tarihinde ilk defa anahtarları teslim edilen bir belediye olduğunu söyleyen Yeşilırmak, belediyenin bütün zorluklarını seçilmeden önce bildiklerini ifade etti. “Hem ekonomik olarak hem mali olarak sıkıntılı olduğunu, ciddi borçlarının olduğunu, personel yapısının bozuk olduğunu, mali yapısının bozuk olduğunu, ekipmanlarının yetersiz olduğunu, bölge halkına temel hizmetlerin verilemediğini, yani kronik sorunlarının hepsini biz seçimlerden önce biliyorduk” diye konuşan Yeşilırmak, buna göre hazırlandıklarını kaydetti. Kendisi için geçen bir yılın çok zorlu bir süreç olduğunun altını çizen Yeşilırmak, Yenierenköy Belediyesi’nin temelleri olmayan bir belediye olduğunu söyledi ve diğer belediyelerdeki durumun da farksız olduğunu ifade etti.

“Diğer bölgelere göre çok daha sorunlu bir bölge”

Belediyelerinin diğer bölgelere göre çok daha sorunlu bir belediye olduğunu vurgulayan Yeşilırmak, tüm bu sorunların yanı sıra döviz krizi ve diğer sorunlar da üst üste gelince zaten zor durumda olan belediyenin daha zor duruma geldiğini belirtti. Sonuç olarak alımlarında ve hizmet vermelerinde zorluk yaşadıklarını kaydeden Yeşilırmak, “Bir de hiç tecrübemiz olmayan bir olayı yaşadık. Can kayıplarımız da oldu. Adada hiçbir yaşlı insanlarımızı dahi yaşamadığı bir yağmuru gördük. Yaşlı insanlarımızdan kiminle konuştuysam böyle bir yağmur böyle bir felaket başlarına gelmemişti. Biz belediye olarak bu süreçte en fazla etkilenen belediyelerden bir tanesiydik” dedi. Bölgelerinde çarpık yapılaşma olmamasına rağmen söz konusu durumdan etkilendiklerini dile getiren Yeşilırmak, “Mevcut yapıda bize bağlı 12 köy var. Bu köyler arasında çok eski zamandan kalma konutlar var. Dolayısıyla yağışın da çok fazla olması ve metrekareye çok ciddi anlamda yağmurlar yağması sonucu biz de etkilendik. Bu da bizi etkiledi çünkü geçmiş zamandan kalan köprü ve buna benzer yapıları hep yıktık ve yerlerine ya dolgu yaptık ya hiçbir şey yapmadık” şeklinde konuştu.

“Doğanın acımasız olduğunu bir kez daha gördük”

Bu olaylar sonucunda doğanın acımasız olduğunun bir kez daha görüldüğüne dikkat çeken Yeşilırmak, “Girne’de, Dikmen’de can kayıpları olmuşken tabii biz burada bahçe duvarı yıkıldı, o oldu, bu oldu çok da fazla reklam yapmadık veya kendimizi acındırmadık ama çok ciddi sorunlarla karşılaştık” dedi. “Dolayısıyla bu tarz doğal afetler karşısında nasıl hareket edeceğimizi, organize olacağımızı ciddi anlamda tecrübe edindik” diyen Yeşilırmak, kendileri için ciddi ve sıkıntılı bir süreç olduğunu kaydetti. Doğal afet sonucunda bölgedeki birçok hayvanın da telef olduğunu ifade eden Yeşilırmak, birçok hayvancı ve çiftçinin de mağdur olduğunu vurguladı. Doğal afetlerin Yeşilköy’de çok büyük zararlar yarattığını da dile getiren Yeşilırmak, birçok üreticinin ekmiş olduğu ürünlerin yok olduğunu belirtti. Söz konusu olaylardan dolayı yıkılan evlerinin de olduğuna dikkat çeken Yeşilırmak, “22 hane ciddi anlamda zarar gördü. 6 hanemiz de yıkıldı. Can kaybımız olmadı. Sadece Kuruova köyünde yaşlı bir vatandaşımızın evi yıkıldı, onu tamir ederken vatandaşımız rahmetli oldu” dedi.

“Bu zor süreçleri atlatmak kolay olmadı”

Bu zor süreçleri atlatmanın kolay olmadığını ifade eden Yeşilırmak, tüm bunlara rağmen belediyeyi toparlamak ve kendi öz kaynaklarına sahip çıkmak için çok ciddi adımlar attıklarına dikkat çekti. Kayıp kaçaklarla çok ciddi mücadeleler verdiklerinin altını çizen Yeşilırmak, mali yapıyı düzeltmek için çok ciddi tasarruflarda bulunduklarını da dile getirdi. Belediyenin bütün alımlarını kontrol altına aldıklarını vurgulayan Yeşilırmak, “Bütün olağan üstü giderlerimizi kıstık ve devletten gelen devlet katkısının dışında tahsil etmemiz gereken öz kaynak gelirlerimizi toplama yönünde ciddi adımlar attık, vatandaşlara yardımcı olduk” şeklinde konuştu. Onun dışında belediyenin en ciddi gelirleri olan emlak, su, temizlik, sağlık, bu gelirlerle ilgili çok ciddi kayıplarının olduğunu bildiklerini ifade eden Yeşilırmak, belediyeye girdiklerinde çok ciddi kayıpların olduğunu gördüklerini belirtti. Ortadaki kaybın 400 bin liraya yakın olduğunu ifade eden Yeşilırmak, bu kaybın sadece emlak alanından yaşandığını vurguladı. Birçok bölgede ölçümler yaptırdıklarını kaydeden Yeşilırmak, suyla ilgili tahsil oranlarını yüzde 31’den yüzde 70’e çıkarttıklarına dikkat çekti.

“Kaçak oranını yüzde 40’a indirdik”

Kaçak oranının yüzde 90’lardan yüzde 40’lara düştüğünü söyleyen Yeşilırmak, bu alanda dünya ortalamasının yüzde 30 olduğunu kaydetti. Bu rakamı ilerleyen zamanlarda daha da düşürmeyi hedeflediklerini vurgulayan Yeşilırmak, yaşanan zor süreçlerin üstesinde geldiklerini düşündüğünü belirtti. Göreve geldiğinde belediye çalışanlarının 6 aylık maaş geriliğinin bulunduğunu ifade eden Yeşilırmak, kendileri döneminde yaşanan herhangi bir maaş geriliğinin olmadığını söyledi. Görevde bulundukları süre boyunca devlet katkısının dışında bir kuruş almadan bu günlere geldiklerini dile getiren Yeşilırmak, “Belediye tarihinde ilk defa biz kendi yatırımlarımızı kendimiz yapıyoruz, kendimiz ödüyoruz ve temel hizmetleri de eksiksiz sağlıyoruz” dedi. Çalışanların şu anda içeride 4 maaş alacaklarının bulunduğunu ifade eden Yeşilırmak bu alacakların kendileri döneminde olmadığını söyledi. Yeşilırmak, önümüzdeki dönemlerde gelir gider dengesini sağlayacaklarını ve geçmiş maaşlarını da çalışanlara ödeyeceklerini vurguladı.

“Seçimlerden önce ne söz verdiysek yerine getirdik”

Çok fazla proje anlamında icraat yapamadıklarını ifade eden Yeşilırmak, seçimlerden önce ne söz verdiyse yerine getirdiklerini kaydetti. “Örgütsel yapıya müdahale edeceğimizi söyledik, bu müdahaleyi yaptık ve çalışanlarımızın vatandaşlarımıza kaliteli hizmeti verebilmesi için çalışma yaptık” dedi. Geçmiş dönemlerde örgütsel yapıda çok bozukluklar bulunduğunu ifade eden Yeşilırmak, “İşe gelmeyenler vardı, devletin bütün kurum ve kuruluşları da aynı aslında ama belediyede hat safhaya çıkmıştı. Hatta hiçbir disiplin soruşturması falan da yapılmamıştı. Bizim dönemimizde 22 tane yapıldı” dedi. Bu süre içinde ekonomik krizden sadece kendilerinin değil bütün belediyelerin etkilendiğini ifade eden Yeşilırmak, 28 belediyenin tamamında hiçbir icraat yapılamadığını kaydetti. Türkiye’den kaynak akışı sağlanamaması nedeniyle buradaki bütün projelerin durduğunu ve belediyelerin icraat yapamaz duruma geldiğini ifade eden Yeşilırmak, kendilerinin de bundan nasibini aldığını kaydetti.

“Yapmış olduğumuz 16 proje var”

Yapmış oldukları 16 projenin bulunduğunu belirten Yeşilırmak, “Biz göreve geldiğimizde 16 proje sunmuştuk kurum ve kuruluşlara. Bu kurumların başında kalkınma ve işbirliği ofisi var. Protokol imzalanır imzalanmaz bu projeleri hayata geçireceğiz” dedi. Bir yıl içerisinde kendisine göre en büyük icraatın belediyenin kendi ayakları üzerinde durabilmesi olduğuna dikkat çeken Yeşilırmak, gelir gider dengesini sağlayabilmelerinin büyük bir iş olduğunu vurguladı. Belediyenin kendi mevcut kaynaklarıyla kendini idame ettirmesinin kendisine göre en büyük icraatlardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Yeşilırmak, “Devletin üzerine kambur olan bir belediyeydi. Şu anda bu yapıda değil. Şu anda hükümetler bizimle uğraşmıyor. Bu bence en büyük icraattır” dedi. Bunlar dışında vatandaşların hep söylediği bir şey olduğunu belirten Yeşilırmak, yıllardır yapılmayan temizliği yaptıklarını söyledi. Bağlı köylerin sularını alamadıklarını kaydeden Yeşilırmak, şimdi eksik su olmadığını belirtti. “Bağlanmayan depolar vardı, bunları bağladık” diyen Yeşilırmak, tüm bunların küçük gözüken ama büyük olaylar olduğunu vurguladı. Temizlikle ilgili çok ciddi bir hizmet verdiklerini söyleyen Yeşilırmak, bütün bölgeyi olduğu gibi temizlediklerini kaydetti. Karayollarına ait olan yollar dahil olmak üzere büyük bir temizlik yaptıklarını söyleyen Yeşilırmak, en büyük icraatlarının kendisine göre bu süreçte belediyenin kendi kendini idame ettirmesi olduğunu vurguladı.

“Maliye yapıya müdahalelerimiz oldu”

Mali yapıya çok büyük müdahalelerinin olduğunu ifade eden Yeşilırmak, bunun dışında vezneyle ilgili ciddi düzenlemeler de yaptıklarını söyledi. Bununla birlikte belediye plajını da faaliyete geçirdiklerini ifade eden Yeşilırmak, plajın bugüne kadar sağlıklı bir şekilde hizmet vermediğini söyledi. Söz konusu plajı şu anda diğer plajlarla yarışabilir seviyeye getirdiklerini kaydeden Yeşilırmak, sinek ve haşerelerle ilgili ciddi çalışmalar yaparak hem sinek hem haşere mücadelesi verildiğini ifade etti. Şu an sinek olmayan tek belediye olduklarını düşündüğünü ifade eden Yeşilırmak, bu konuda kendilerini başarılı bulduğunu söyledi. Sadece belediyenin mücadele etmesi değil vatandaşın da bilinçli olmasının önemine vurgu yapan Yeşilırmak, piknik alanlarıyla ilgili de düzenlemeye gittiklerini ve oralara tuvaletler kurduklarını kaydetti. Köylerde çevre düzenlemeleri yaptıklarını belirten Yeşilırmak, festivaller de düzenlediklerini ifade etti. Yeşilköy’de panayır gerçekleştirdiklerini kaydeden Yeşilırmak, bu sene de Erenköy’de yapacaklarını kaydetti. Daha önce bu festivaller için belediyeden çok ciddi paraların çıktığını belirten Yeşilırmak, şimdi ise para harcamadan yapıldığını söyledi. Bunu gelir gider dengesini sağlayarak yaptıklarını kaydeden Yeşilırmak, Temmuz ayında 5 gün süren büyük bir panayır yapacaklarını vurguladı. “Erenköy’de sinema yapacağız. Gelincik-Boltaşlı arasında çift taraflı kaldırım, bisiklet yolu yapacağız. Halı saha, çay bahçesi gibi projeleri hayata geçireceğiz. Başka alternatif yok” diyen Yeşilırmak, 1980 yılında kurulan bir belediye olduklarını ve bu yıllardan günümüze toplamda 5-6 proje yapıldığını ifade etti. Yeşilırmak, “Umarım protokol imzalanır ve kaynak akışı sağlanır sağlanmaz bu projeleri hayata geçiririz” dedi.

“Belediyeler reformunun yapılması gerekiyor”

Gerçekten çok sıkıntılı süreçlerden geçtiklerini belirten Yeşilırmak, “Diğer belediye başkanlarıyla toplantılar yaptığımızda genel sıkıntı hep aynı. Belediyeler reformunun yapılması gerekiyor. Mevcut yapıda bu belediyelerin sürdürülebilir olmadığını herkes biliyor” dedi. Sadece mevcut sayıyı düşürmek değil aynı zamanda yasanın içerisinde de ciddi düzenlemelerin yapılması gerektiğini dile getiren Yeşilırmak, “Çünkü sayıyı düşürtüp sistemi aynı şekilde bıraktığınızda hiçbir şey değişmeyecek” dedi. “Bizde belediyecilik maaşları ödeyip ödenmemesi ile ilgili. Maaşlarını ödüyorsa başarılı ödeyemiyorsa başarısızdır” diyen Yeşilırmak, Türkiye ve dünyanın bu durumu çoktan aştığını belirtti. Yapılacak olan reformların sadece mali anlamda değil yapısal dönüşümün de sağlanması gerektiğine dikkat çeken Yeşilırmak, aksi takdirde hiçbir zaman çağdaş, modern belediyeciliğin nasıl yapılabileceğinin konuşulamayacağını söyledi.

“Kırsalda belediye başkanı olmak çok zor”

Ciddi anlamda reforma ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yeşilırmak, özellikle kırsalda belediye başkanı olmanın çok zor olduğunu ifade etti. Kırsalda vatandaşla bire bir iletişim olduğuna dikkat çeken Yeşilırmak, kendilerinin belediye başkanı olarak her alandan işle uğraştıklarına vurgu yaptı. Kurumsal yapıyı oturttuklarını kaydeden Yeşilırmak, her birimin başına birim sorumluları eklediklerini ve altlarında örgütsel şemayı oluşturduklarını söyledi. “Düşünün ilk 2 ay vatandaş kabul etmekten ben dedim ki herhalde belediye başkanlığı yapamayacağım. Düşünün ilk iki ay vatandaş kabul ettim sadece. Artık mecburi olarak kabul etmemeye başladım. Sadece Perşembe günleri görüşme veriyordum. Çünkü odaklanamıyordum görevime. Bütün sorunların da belediye başkanında birleşmesi de doğru değil. İlgili birim başkanlarının çözmesi doğru olan” diyen Yeşilırmak, Yenierenköy Belediyesi’nin ciddi zorluklardan geçtiğini belirtti ve en ufak bir gevşemede eskiye dönebileceğini kaydetti. Gevşeme lükslerinin olmadığına dikkat çeken Yeşilırmak, “Bizim yılmadan, usanmadan vatandaşa eksiksiz hizmet için çalışmamız lazım. Vatandaşlar da önceki dönemlerden dolayı belediyeye küsmüştü. Biz bunu da kırdık. Vatandaşların belediyeye gelmesini sağladık. Vatandaşlar temel hizmetleri görmeye başlayınca bu hizmetleri almaya başlayınca vatandaşlar da belediyeye sahip çıktı. Bu çok önemlidir. Vatandaşlara da buradan teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“En ciddi sıkıntılardan biri de personel yapısı”

En ciddi sıkıntılardan birinin de personel yapısı olduğunu vurgulayan Yeşilırmak, bunu düzeltmenin kolay olmadığını ifade etti. Zamanla her şeyin düzeleceğini dile getiren Yeşilırmak, dik duruş sergiledikleri için bu yapıyı değiştirdiklerinin altını çizdi. Makine ve ekipmanlarda çok ciddi eksikliklerin bulunduğunu söyleyen Yeşilırmak, bu durumu da yavaş yavaş düzelttiklerini kaydetti. Personelin dışında da belediyelerin ciddi sıkıntıları olduğunu söyleyen Yeşilırmak, “Bir bakıyorsunuz Polis Genel Müdürlüğü’ne bir belediye ya da başka bir kuruma 15-20 araba hediye ederken diğer belediyede yakıt alacak para yok. Ortada ciddi bir dengesizlik var” dedi. En ciddi sıkıntılardan bir tanesi mevcut yasanın acilen reform edilmesi olduğunu yineleyen Yeşilırmak, uzun yıllar önce yapılmış yasayla hizmet vermeye çalıştıklarını kaydetti. Kalifiye personel bulunmamasının da ciddi bir eksiklik olduğunu belirten Yeşilırmak, bağımsız kuruluşlar tarafından belediyelerin denetlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Voice Of The Island – 2019

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı