FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Batının en büyük köyü ilgisiz kalmamalı. Çok öfkeliyiz!’

Tünay MERTEKCİ

Kıbrıs’ın kuzeyindeki en büyük köylerden biri olan Güzelyurt’a bağlı Bostancı, birçok sorunla boğuşuyor. Yaklaşık 6 bin nüfusu olan Bostancı’da çözülmesi gereken birçok sorun ve eksiklik bulunuyor. Aşağı Bostancı Muhtarı Fırat Arkın gazetemize konuşarak yetkililerin bir tek seçim döneminde köyü ziyaret ettiklerini ve sorunlarının çözümüyle ilgili hiçbir adımın atılmadığını vurguladı. Batının en büyük köyü olan Bostancı’da iki spor kulübü, bir ilkokul, bir ana okul ve bir tane de geçiş noktası bulunmasına rağmen henüz bir muhtarlık binası bile bulunmuyor. Köydeki en büyük sıkıntının yetkililerin ilgisizliği olduğuna da dikkat çeken Aşağı Bostancı köyünün 39 yaşındaki genç muhtarı Fırat Arkın, köyde muhtarlık binasının olmamasını protesto etmek için ikametgah kağıtlarını portakal bahçesi içerisinde verdiğini söyledi.

Arkın: Bir tek seçim zamanı bizi hatırlıyorlar

Aşağı Bostancı Köyü Muhtarı Fırat Arkın, yetkililerin kendilerini bir tek seçim dönemi hatırladığına dikkat çekti. Köydeki en büyük sorunun ilgisizlik olduğuna değinen Arkın, “Bostancı halkı olarak öfkeliyiz. Birçok sorunumuz yıllardır beklemekte. Köyde bir muhtarlık binası dahi yok. Batının en büyük köyü bu sorunlarla uğraşmamalı. Sesimizi yetkililere duyurmak için daha ne yapmalıyız?” diye konuştu.

“Yollar tehlikeli, kaldırım yok”

Bostancı-Akçay yolunda ışıklandırma olmadığını belirten Arkın, köy halkının geceleri büyük sıkıntı yaşadığını ve bunun da büyük bir sorun olduğunu söyledi. Yine Bostancı – Akçay yoluna değinen muhtar, “Yolda ışıklandırma olmadığı gibi can güvenliği de yok. Asfaltın kenarı zeminden oldukça yukarıdadır. Bir sürücü direksiyon hakimiyetini kaybederse, aracı rahatlıkla takla atabilir” diye konuştu.

Köyde yol kenarlarında kaldırımların bulunmadığını da dile getiren Arkın, bunun da büyük bir tehlike arz ettiğini ifade etti.

“Okulların kapısı ana yola açılıyor”

Bostancı’da bulunan Fikri Karayel İlkokulu ile Fikri Karayel Ana Okulu’nun kapılarının direkt olarak ana yola açıldığını kaydeden Fırat Arkın, söz konusu okullarda eğitim öğretim gören çocuklara bir şey olmadan bu durumu düzeltmeleri için yetkilileri göreve davet etti.

Okulların çevresinde kaldırımların bulunması gerektiğini ifade eden Arkın, Fikri Karayel Ana Okulu’nun karşısında bulunan yoldaki yaya geçidi için herhangi bir uyarıcı levhanın bulunmadığını belirtti.

“Otobüsümüz yok ama durağımız var”

Güzelyurt – Bostancı arası otobüslerin bulunmadığını ifade eden Arkın, Bostancı’nın nüfusunun 6 bine yakın olduğunu hatırlattı ve toplu taşımanın kendileri için önemine dikkat çekti. Köye otobüs gelmemesine rağmen durak yapıldığını vurgulayan Arkın, yetkililerden taleplerinin Bostancı’dan Güzelyurt’a giden otobüsler olduğunu belirtti. Köydeki gençlerin Güzelyurt’a gidebilmek için durakta otostop çektiğini dile getiren muhtar, bu sorunlarına da bir ana önce çözüm bulunmasını talep etti.

“Düğün parkımız da pislik içinde”

Köyün girişinde bulunan Kani Kasapoğlu Düğün Parkı’nın çöplerle dolu olduğunu kaydeden Arkın, bu sorunları artık yaşamak istemediklerini söyledi.

6 bin kişilik köyde Mustafa Kemal Atatürk büstünün olmamasının bir utanç olduğunu belirten Arkın, büstün yerinin dahi çıkarıldığını ama hiçbir adım atılmadığını söyledi. En küçük sıkıntıların dahi çözülmediğini vurgulayan Arkın, muhtarlık görevine geldiği günden itibaren yetkililerin taleplerinin hiçbirini yapmadığını belirtti.

“Kırsal kesim arsalarında alt yapı sıkıntıları var”

Kırsal kesim arsalarında devam eden bir alt yapı sorunu olduğunu belirten Arkın, bugüne kadar kırsal kesim arsalarından sadece birine ev yapılabildiğini söyledi.

Köyün içerisinde bulunan ağılların köy dışına alınması gerektiğini savunan Arkın, köy dışında bulunan ağıllarda da emekçilerin birçok sıkıntı çektiğini ve kış aylarından ağıllarına giremediklerine dikkat çekti.

Yetkililere çağrıda bulunarak sözlerine nokta koyan Arkın, “Batının en büyük köyü bu sıkıntıları artık yaşamasın. Bir dokunuşla çözülebilecek sıkıntılarımız var. Bizi sadece seçim zamanında hatırlamayın. Bostancı halkı sorunların çözümünü bekliyor” dedi.

 (Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı