FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Barut kokusunun hala havada olduğu bir dönemdi…’

Tünay MERTEKCİ

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Voice Of The Island’a özel açıklamalarda bulundu. Başkan Harmancı, 2014-2018 döneminde yaptıkları, yeni dönemdeki projeleri hakkında konuşarak, finansmanı garanti altına alınan AB projeleri ve Güney Lefkoşa Belediyesi ile ilişkileri hakkında da bilgi verdi. Harmancı, dönemin LTB Başkanı Mustafa Akıncı ile Güney Lefkoşa Belediye Başkanı Lellas Dimitriadis’in Lefkoşa İmar Planı ve kanalizasyon projesinde attığı adımların adeta mihenk taşı niteliğinde olduğuna dikkat çekti. Harmancı söz konusu dönem ile ilgili, “barut kokusunun hala havada olduğu bir dönemden bahsediyoruz” şeklinde konuştu. Harmancı, bugüne kadarki en büyük projelerinin kadın sığınma evi olduğunu belirterek, 41 noktada 410 bisikletlin yerleştirildiği projenin ise şehirde devrim niteliğinde olduğunu ifade etti.

“Sosyal belediyeciliği unutmadan hareket ediyoruz”

Lefkoşalıların kendisini tekrardan göreve getirdiği için teşekkür eden Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, önemli bir oy oranıyla onay aldığını, bu büyük destekle beraber seçim sürecinde de belirttiği gibi şehrin geleceğini kazanmak için çok çalışılması gerektiğinin bilinciyle hareket ettiğini vurguladı. Lefkoşa’nın kemikleşmiş, çözülmesi gereken sıkıntılarının olduğunu belirten Harmancı, bunları süreç içerisinde çözerek, doğru ve iyi yönetimi yayarken sosyal belediyeciliği unutmadan hareket ettiklerini ifade etti. Geçen dört yıllık süreçte Belediyeyle Lefkoşalıların barıştığını, yeni dönemde de bu süreci daha da ileriye taşınacağına dikkat çeken Harmancı, “bu süreç yönetimiyle ilgili bir şey. Süreçleri ilk dört yıl doğru yönettik, ikinci dört yılda da doğru yöneteceğiz” şeklinde konuştu. “Katılımcılığı ne kadar arttırırsak, demokratik temsiliyeti ne kadar hissettirebilirsek, o kadar başarılı olacağız” diyen Harmancı, bütün kamuoyuna, verdiği destek ve duydukları güven için teşekkür ettiğini dile getirdi.

“Küçük küçük adımlar, büyük projenin parçası olabilecek”

Lefkoşalıların kendisine duyduğu güvenin neden kaynaklandığıyla ilgili soruya ise Harmancı, “esas kaynağının çok uzun yıllardır talep edilen, partizanlıktan uzak, tüm partilerle çalışmak için çaba gösteren, ihalelerinde tek bir kuşku duyulmayan, tasarrufu önce kendilerinden başlatan bir yönetimin pratiğini sergilediğimiz için oluştuğunu düşünüyorum” şeklinde yanıt verdi. Harmancı, tüm bunları da Lefkoşalıların çok iyi gördüğünü düşündüğünü belirtti.  2014 Haziran’ındaki seçim döneminde küçük küçük adımların, büyük bir projenin bir parçası olabileceğini, bu küçük adımların da insan hayatına dokunabilen uygulamalar olduğunu söyleyen Harmancı, bu uygulamaların Lefkoşalılar tarafından kabul ve onay gördüğünü ifade etti. Hem sosyal mahrumiyetle mücadele eden kesimleri unutmadan, hem de şehrin ihtiyaçlarını bir bütün olarak görebilen bir yönetim sergilemeye gayret ettiklerini vurgulayan Harmancı, “bu yaklaşımın da Lefkoşalılar tarafından taktir edildiğini düşünüyorum” dedi.

“Büyük Maddi güce sahip olmadan, bir düşünce biçimi çerçevesinde kararlılıkla yapılabilecek işlerdi”

Bugüne kadarki en büyük projelerinin kadın sığınma evi olduğunu düşündüğüne dikkat çeken Harmancı, “bu ülkede devletin ihmal ettiği, görmezden geldiği bir şiddet olgusuna sırtımızı çevirmememiz en büyük projemizdir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Sığınma evi, paylaşım mutfağı, engellemeyen Lefkoşa biriminin hizmetleri, Haspolat çocuk kulübünde verilen dersler, Hamitköy İngilizce kursları gibi tümü ücretsiz olan uygulamaların ise büyük maddi güce sahip olmadan, bir düşünce biçimi çerçevesinde kararlılıkla yapılabilecek işler olduğuna dikkat çeken Harmancı, bu yüzden en başarılı projeler olarak kendisinin bunları gördüğünü kaydetti. Harmancı, tüm bu süreçlerde kurum, kuruluşlar, sivil toplum ve Lefkoşalıların gönüllü olarak çok ciddi katkılar sağladığının da altın çizdi.

“Akıncı ve Dimitriadis’in attığı adımlar mihenk taşıydı”

Lefkoşa’daki iki toplumlu çalışmalarla ilgili konuşan Harmancı, geçmiş dönemlerde LTB eski Başkanı Mustafa Akıncı ve Güney Lefkoşa Belediyesi eski Başkanı Lellos Dimitriadis’in gerçekleştirmiş olduğu adımların mihenk taşı olduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar bu denli önemli adımların atılmadığına dikkat çeken Harmancı, “barut kokusunun hala havada olduğu bir dönemden bahsediyoruz” diyerek atılan adımların önemini vurguladı. Ondan sonra çok ciddi bir duraksama döneminin yaşandığına dikkat çeken Harmancı, bazı ilişkilerin de devam ettiğini ifade etti. Özellikle Lefkoşa imar planı ekiplerinin geçmiş dönemlerde birlikte çalışmaya devam ettiğini dile getiren Harmancı, fakat kendi dönemlerine kadar altı dolu, çok büyük adımların atılmadığını belirtti. Geçmiş belediye başkanları döneminde de bazı adımların bulunduğunu belirten Harmancı, ortak proje olarak ortaya koyulabilecek önemli unsurlardan bir tanesinin, 2001’den beri finans bekleyen ve şehir hayatına da bire bir dokunabilecek olan Pedios deresi yani Kanlıdere’nin rehabilitesi ve 5 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkurunun yapılacağı olduğuna dikkat çekti. Nisan ayında başlayan fizibilete çalışmalarının Ekim ayında tamamlanmasının beklendiğini ve tüm projenin Avrupa Birliği tarafından finanse edileceğini belirten Harmancı, güney bacağının devamının kuzeyde sağlanması olduğuna dikkat çekti. Harmancı, “bu bence gerçekleşmiş en önemli iki toplumlu projelerden bir tanesi olacak” şeklinde konuştu.

 “Akıncı ve Dimitriadis’in başlattığı süreci devam ettirebileceğimizin simgesidir…”

Bu projenin ilk adımlarını atabilmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Harmancı, “bunların yanında bizim gerçekleştirdiğimiz başka önemli adım ise özellikle genç ve yaratıcı girişimcilere iş kurma ve geliştirme imkanı sağlayacak yaratıcı genç girişimcilik projesidir” dedi. Söz konusu yaratıcı genç girişimcilik projesinin de hayat bulduğu zaman, iki tarafın da paralel ilerleme kaydederek ortak bir hedef doğrultusunda ilerleyen bir projeye sahip olacağını vurgulayan Harmancı, “bu iki proje bugüne kadar atılmış önemli adımlardan biri haline gelecek ve 3 milyon euroluk finansmanı ile büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu. Lefkoşa Ana taşıyıcı hattı yani güneyden gelip kuzeye geçen hattın yenilenmesi Mustafa Akıncı ve Lellos Dimitriadis’in başlatmış olduğu süreci devam ettirebileceğimizin simgesidir” dedi. Harmancı, bu üç konunun kendi dönemlerinde ortaya çıkmış ve hayat bulmuş önemli uzlaşılar arasında olduğunu belirtti.

“VELESPEED, devrim niteliğinde bir adım”

Velespeed projesiyle ilgili de konuşan Harmancı, bu projenin bir devrim niteliğinde olduğuna dikkat çekti. Bu projenin Kıbrıs Türk belediyeciliğinde ve sosyal hayat açısından bir devrim projesi olduğuna dikkat çeken Harmancı, “Bugün Toronto’da, New York’ta, Londra’da olan bir sistemin Lefkoşa’da uygulanması, paylaşımlı bir bisiklet istasyonu kurabilmeyi ve bunu belediye bütçesinin bir kuruş dahi çıkmadan yapabilmek çok büyük bir adımdır” şeklinde konuştu. Bisikletlerin hem sağlıklı yaşam anlamında, hem trafik, hem de çevreci bakış açısının yaşam bulmasını sağlayacağını, bu projenin diğer belediyeler tarafından da ciddi referans alınacak bir noktada olacağını düşündüğünü kaydeden Harmancı, “toplumumuzda özellikle sonbaharın gelişiyle çok ciddi bir kullanım olacak” dedi. Harmancı, “LTB olarak projeden elde edeceğimiz gelirlerle, yeni bisiklet yolları, bisikletli yaşamı daha iyi tanıtma, trafikte bisiklet kültürü gibi konuları da bir an önce başlatıp toplum hayatına sunacağız” dedi.

“Lefkoşalılar Lefkoşa’ya ve belediyelerine sahip çıktı”

Lefkoşalılar bugüne kadar görevlerini bir tamam yaptığına dikkat çeken Harmancı, LTB’nin çok kötü dönemlerden geçmesine rağmen, Lefkoşa halkının belediyesine sahip çıkmasının ve sabır göstermesinin, bugüne kadar yapmış olduğu büyük fedekarlığı olduğunu vurguladı. “Lefkoşalıdan bu dönemde beklentimiz, Lefkoşa’da partizanlıktan uzak, şeffaf, dürüst yönetimin daha rahat hareket edebilmesi için oluşabilecek olan bazı konularda belediyeyle daha sık istişare etmesi, daha sık bizleri bilgilendirmelidir” diyen Harmancı, her görüş ve düşüncenin kendileri için önemli olduğunu ve gerek internet sitelerinden gerekse sosyal medyadan bu görüşlerin alınabilmesi için tüm mecra ve kanallarının açık olduğunu söyledi. Lefkoşalıların buralardan kendilerine ulaşarak aslında daha rahat hareket etmelerini sağlayabileceklerini ifade eden Harmancı, Lefkoşa’nın önemli bir döneme girdiğini kaydetti. “Maalesef bizim dışımızda yaşanan bazı ekonomik gelişmelerin tehdidi altındayız. Döviz gibi Türk Lirası’ndaki değer kaybı, hayat pahalılığı gibi” şeklinde konuşan Harmancı, “tüm bunlar bizim kafamızdaki planları sadece erteleyebilir ama bilinmesi gerekir ki ertelense bile bu kafamızdaki planları uygulayacak güç için çalışacağız” diyerek sözlerine son verdi.

Voice of the Island 2018

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı