DÜNYA

Barış Manço’nun ölümünün 20. yılı

Hala bugün şarkıları dillerde dolaşan, isminden sık sık söz edilen efsanevi sanatçı Barış Manço’yu kaybedeli tam 20 yıl oldu.

Hala bugün şarkıları dillerde dolaşan, isminden sık sık söz edilen efsanevi sanatçı Barış Manço’yu kaybedeli tam 20 yıl oldu.

2 Ocak 1943 Türkiye, İstanbul’da doğdu. Barış Manço, Lise’de öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana, “Kurtalan Ekspres” ile birlikte birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi.

Bestelediği 200’ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca ve Flemenkçe’ye çevrilerek, kendisi ve/veya başka sanatçılar tarafından da seslendirildi.

1988 yılında Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye”, Türk Televizyonculuğu’nda şimdiye kadar ulaşılamamış bir rekora imza attı.

Türkiye’de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yaptı.

“Ekvator’dan Kutuplar’a” 5 kıtada 100’den fazla yere giderek, 600.000 km’ye yakın yol kat eden Barış Manço, Yükseköğrenimini Belçika’da Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı ve çok iyi derecede İngilizce, Fransızca konuşabiliyordu.

Sanat yaşamında kendisine layık görülen 300’ün üzerinde ödül ve bir çok ünvana sahiptir.

Barış Manço, 1990’lı yılların sonlarına doğru “Kaplumbağanın Öyküsü” projesini “Mançoloji” adlı son albümüyle sevenlerinin beğenisine sunamadan hayata veda etti. Vefatından sonra albümü, ailesi sevenleriyle buluşturdu.

Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak’ı 1 Şubat’a bağlayan gece kendi evinde vefat etti.


Müzeye dönüştürülen evin, sevenlerinin ziyaretleriyle gönüllerde yaşamaya devam ediyor.

barış manço evi ile ilgili görsel sonucu

barış manço evi ile ilgili görsel sonucu

Barış Manço anısına

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı