GenelKültür SanatTürkiyeYAŞAM

Barış Manço doğum gününde anılıyor

Bayrak Radyosu program yapımcısı ve sunucusu Hüseyin Kanatlı, 1971 yılında Kıbrıs'a konser vermek için gelen Barış Manço ile, o tarihlerde gerçekleştirdiği röportajı ve o gün yaşanan olayları , 2013'te Ogün Erciyas'a anlatmıştı...

Gülpembe, Dağlar Dağlar, Unutamadım, Arkadaşım Eşek gibi şarkılarıyla hafızalara kazınan usta sanatçı, çocukların ‘Barış Ağabeyi’ Barış Manço 75. yaş gününde anılıyor. İşte usta sanatçı hakkında bilgiler ve bilinmeyen fotoğrafları…

Türkiye’nin efsane sanatçılarından biri olan, 1 Şubat 1999 yılında kaybettiğimiz Barış Manço doğum gününde anılıyor.

2 Ocak 1943 yılında İstanbul’da doğan Barış Manço, Türkiye’de rock müziğin öncüleri arasındadır. Manço’nun müziğe başlangıcı ise Galatasaray Lisesi’nde oldu.

ilk 45’liği Grafson Plak etiketiyle 1962 yılında yayınlandı. Barış Manço, Eylül 1963’te Belçika Kraliyet Akademisi’nde yüksek öğrenim görmek için Türkiye’den ayrıldı.

1970 yılının Kasım ayında, Dağlar Dağlar adlı plağını yayınladı. 700.000’den fazla satan Dağlar Dağlar’la birlikte yıldızı parladı. Dağlar Dağlar, Manço’ya Platin Plak Ödülü’nü kazandırdı.

1981 yılının sonlarına doğru “Sözüm Meclisten Dışarı” albümünü çıkaran Manço, müzikal kariyerinin zirve noktalarından birini yaşadı. Aynı yıl ilk kez baba olma heyecanını tattı.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı.

Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı.

Hazırladığı televizyon programıyla Dünya’nın pek çok ülkesine giden Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı’na layık görüldü. Manço, 1 Şubat 1999 tarihinde, 56 yaşındayken Kadıköy’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

2013 yılında Ogün Erciyas’ın Hüseyin Kanatlı’yla Barış Manço’nun 1971 yılındaki Kıbrıs konseri hakkında konuşmuştu…

Bayrak Radyosu program yapımcısı ve sunucusu Hüseyin Kanatlı, 1971 yılında Kıbrıs’a konser vermek için gelen Barış Manço ile, o tarihlerde gerçekleştirdiği röportajı ve o gün yaşanan olayları , Ogün Erciyas’a anlatmıştı…

 

Eski organizatör Türker Vehbi, 1971 yılında Kıbrıs’a konser vermek için gelen Barış Manço ile ilgili o gün yaşanan olayları , Ogün Erciyas’a anlatmıştı…

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı