FeaturedKültür Sanat

Ayyanni (Aydın) konulu Fotoğraf Sergisi Güzelyurt’ ta

Ayyanni (Aydın) Konulu Fotoğraf Yarışması Sergi Açılışı 5 Şubat 2020 saat 16.00 da Güzelyurt Belediyesi Sergi Salonu’nda yapılıyor.

Ayyannililer (Aydın) Kültür ve Dayanışma Derneği’nin geleneksel hale getirmeyi amaçladığı Ayyanni (Aydın) konulu fotoğraf yarışması sergisi, 5 Şubat Çarşamba saat 16.00’da Güzelyurt Belediyesi Sergi Salonu’nda açılıyor.

Dernek’ten yapılan açıklamaya göre, profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katıldığı Ayyanni (Aydın) konulu fotoğraf yarışmasına, Arda Dağlı, Cahit Arkut, Neray Oykan, Mehmet Hoca, Nermin Tüccaroğlu,Candan Behzatoğlu,Filiz Hacıoğulları, Emete Bürüncük, Veysi Canateş, Fatma Arca, inanç Soyer, Nuray Aker, İsmail Bozat, Zalihe Çamay ve Cem Cengiz katıldı.

Yarışmanın jüri üyeliklerini ise, ülkemizin başarılı fotoğraf sanatçılarından olan Buket Özatay, Yıltan Taşçı ve Mustafa Evirgen yaptı.

15 fotoğrafçının yaklaşık 150 fotoğrafının değerlendirildiği yarışmada, 7 fotoğraf, para, plaket ve madalya ödülü alırken 44 fotoğraf da sergileme ödülü aldı.

Tek kategoriden oluşan “Ayyanni (Aydın) Konulu Fotoğraf Yarışması, Mekansal Portre ve Portre, Mekan ve Manzara ile yerel yaşam konularını içermekte. Fotoğraf yarışması ödülleri şu şekilde

ÖDÜLLER

1-Zihni İmamzade Anısına Ayyannililer (Aydın) Kültür ve Dayanışma Derneği Ödülü “Kara Tahta” isimli fotoğrafı ile Sn Fatma Arca

2- Öztan Özatay anısına Fotoğraf sanatı teşvik Ödülü. “Acısı İlk Günkü Gibi” isimli fotoğrafı ile Sn Neray Oykan

3- Zihni İmamzade Anısına Ayyannililer (Aydın) Kültür ve Dayanışma Derneği ödülü.  “çeşme-İ Kebir” isimli fotoğrafı ile Sn İsmail Bozat.

4-Zihni İmamzade Anısına Jüri Özel Ödülü. “Üzümün Aşkı” İsimli Fotoğrafı ile Sn İsmail Bozat

5- Zihni İmamzade Anısına Jüri Özel Ödülü “O YOL” isimli fotoğrafı ile İnanç Soyer.

6- Zihni İmamzade Anısına Jüri Özel Ödülü “Acı” isimli fotoğrafı ile  Sn İnanç Soyer

7- Ayyannililer (Aydın) Kültür ve Dayanışma Derneği Özel Ödülü  “ANILARA BAKIŞ”  isimli fotoğrafı ile Veysi Canateş kazandı.

Vefa Duygusuna vurgu yapılacak olan sergi iki bölümden oluşacak.

Çok sayıda Ayyannili ve Ayyanni dostlarının katılacaığı açılışta Vefa duygusu ön plana çıkarılacak.

Gelecek kuşaklara belge mirası bırakabilme amacı da taşıyan sergi, iki bölümden oluşacak ve geçmiş ve bugünkü Ayyanni (Aydın) köyü, fotoğraflarla yansıtılacak.

 Belki O topraklarda yeniden Yaşama Şansımız Yok…

Kıbrıs coğrafyasında göçmenlik, çok farklı duygular yaratıyor. Ata topraklarımızda yatan Şehitlerimizin ve atalarımızın yattığı topraklarda yeniden yaşama imkanımız belki de olmayacaktır. Aynı sokaklarda belki de koşamayacağız çocuksu oyunlar oynayamayacağız. Örneğin; bağ budamasına, bağ bozumuna gidemeyeceğiz, İmece usulünü yaşayamayacağız. Ama bunlar bizim geçmişimiz. Bunları iyi bilmeli ve tanımalıyız. Yaşatmalıyız. Çocuklarımıza bu güzel kültürü aşılamalıyız. Yoksa biz, biz olmaktan çıkar ve bu topraklarda yaşayan sıradan insanlar oluruz.

Ayyannililer tarih boyunca sıradan olmayı seçmediler ve asla kabullenmediler.  Şartlar bizleri doğduğumuz köyden fiziken ayrı düşürmüş olabilir. Lakin bizim bağlılığımız gönüldendir.

yarışma fotoğrafları yanında “Nostaljik Ayyanni (Aydın)” konulu fotoğrafların da sergileneceği bölümde ziyaretçiler, Ayyanni (Aydın) köyünün 1974 öncesini de tanımaları ve yaşamaları amaçlanmakta.

Sergi, 12 Şubat 2020 mesai bitimine kadar Güzelyurt Belediyesi Sergi Salonu’nda ziyarete açık olacak.

Voice of the Island

 

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı