ABFeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Avrupa’da hayvanlar için 10 parti var’

Tünay MERTEKCİ

“Hayvanlar için Kıbrıs Partisi” Avrupa Parlamentosu seçimlerine 5 aday ile katılıyor. “Hayvanlar için Kıbrıs Partisi” Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Avraam Themistokleus gazetemizin sorularını yanıtladı ve partinin hedeflerini anlattı. Kıbrıs’ın güneyinde hayvanlarla ilgili durumun üçüncü dünya ülkesi seviyesinde olduğuna dikkat çeken Avraam, bunları iyileştirmek için çalışacaklarını belirtti. Olaya Kıbrıslı Türk ya da Rum şekline bakmadığını kaydeden Avraam, “İnsan olarak bakıyorum. Beni ilgilendiren şey ahlaki düşüncedir” dedi. Doğanın insanların “anası” olduğuna dikkat çeken Avraam, “Bizi birleştiren de budur” şeklinde konuştu.

Themistokleus: Köpek davranışlarıyla ilgili iki okul bitirdim

Hayvanlar İçin Kıbrıs Partisi Avrupa Parlamentosu adayı 32 yaşındaki Avraam Themistokleus, Larnaka’da yaşıyor. Toplumsal konularda uzun süredir çalıştığını söyleyen Avraam, insan, hayvan ve doğa konularında uzun yıllardır aktif olduğunu belirtti. Kıbrıs Üniversitesi’nde çeviri çalışmaları öğrenimi gördüğünü kaydeden Avraam, bu sektörden memnun olmadığını ifade etti. Her zaman hayvanlara ve özellikle de köpeklere karşı bir zafiyet yaşadığını dile getiren Avraam, “Hollanda ve Almanya’ya gittim, köpek davranışlarıyla ilgili iki fakülte bitirdim” dedi. Sonrasında hayvanlarla temasın insan için ne kadar terapi edici bir şey olduğunu gördüğünü söyleyen Avraam, son yıllarda 5 yıl önce burada kurulan Hayvanlar İçin Kıbrıs Partisi’nde görev yaptığına dikkat çekti.

“Hayvanlar İçin Kıbrıs Partisi’ni duyunca gülüyorlar”  

Hayvanları olan toplumun bir yönünü değiştirmeye ya da iyileştirmeye çaba gösterdiklerini dile getiren Avraam, gündemlerinde Kıbrıs sorunu ve ekonomi olan tüm siyasilerin, onları berbat ettiğini söyledi ve sonucun da ortada olduğunu vurguladı. Genç bir insan olarak bu konuda çok kötü veriler miras aldığını kaydeden Avraam, “Kıbrıs’ta eğitim, sağlık, ekonomi, toplum, her şey çözümsüz kaldı. İnsanlar çok kötü durumda, siyasiler birçok yıldır çok kötü yöntemler izledi” dedi. “Avrupa Parlamentosu adayı olarak hedeflerim, çocuklarımızın bizden daha iyi bir yaşama sahip olması için bir şeyler yapmak” şeklinde konuşan Avraam, mecliste olmayan bir parti olduklarını, kimseden ekonomik sponsorluk ya da ekonomik destek almadıklarının altını çizdi. Topluma iyi bir şeyler sunabilmek için fedakarlık yaptıklarını dile getiren Avraam, “Bazı insanların algısı bir noktaya kadar ulaşıyor. Yaşadığımız kapalı toplumda kimi insanlar Hayvanlar İçin Kıbrıs Partisi’ni duyunca gülüyor” dedi. Avrupa’da 10 tane hayvanlar için parti bulunduğunu söyleyen Avraam, Hollanda’dan ve Almanya’dan da Avrupa Parlamentosu’nda 2 milletvekillerinin bulunduğuna dikkat çekti. Avraam, “Gelişmiş ülkelerde hayvanlar için parti oluşturmanın bilimsel açıklamaları şu şekildedir: İnsan, hayvanlar ve doğa olmadan iyi olabilir mi? Hayvanlar ve doğa iyi olmadığında biz iyi olacak mıyız? Günümüzde doğa ve hayvanlar iyi değildir, biz nasıl iyi olacağız?” diye konuştu.

“Doğa bizim anamızdır ve bizi birleştiren de budur”

Kıbrıslı Türk hayvan veya çevre örgütleriyle temaslarının bulunmadığını ifade eden Avraam, “Biz hiç milletvekili olmayan, siyasi olmayan ve zengin aileden gelen siyasiler değiliz. İletişim kurmak ve ortak temaslar yapmak için paraya ihtiyaç vardır” dedi. Kıbrıs’ın güneyindeki hayvanlarla ilgili durumun, kontrolden çıktığını söyleyen Avraam, “Bu durum üçüncü dünya ülkesi niteliğindedir. Fakat bizim ideolojimiz şu şekilde: Hayvanlar karşısındaki ahlaki algımız ne bir dine ne de mir millete ne de başka bir şeye bağlı değil. Sen Kıbrıslı Türk Müslüman, ben Kıbrıslı Rum Hristiyan olabilirim. Ne sen bir insanın, bir hayvana işkence yaptığını görürsen bunun doğru olduğunu söylersin, ne de ben” dedi. Dolayısıyla ahlaki algının ne bir dinle ne de bir milletle ilgisinin olduğunu belirten Avraam, söz konusu durumun bitkiler için de aynı olduğunu kaydetti. “Doğa bizim anamızdır ve bizi birleştiren de bunlardır” diyen Avraam, insan toplumu Türkiye’de de yaşasa, Kıbrıs’ta da nerede isterse olsun aynı zorluklarla mücadele ettiğini belirtti. Dolayısıyla Hayvanlar için Kıbrıs Partisi’nin hem birleştirici hem de ahlaki bir anlayışının olduğunu söyleyen Avraam, “İnsanlar, hayvanlar, doğa, sağlık ve huzur” dedi. Avraam, “İnandığımız şey, politikalarımızın, aldığımız kararların, uzun vadede hem insanlar hem de hayvanlar ve doğa için iyi olacağıdır” dedi.

“Bu sistemden olmayan partilere fırsat verin”

Oy vermeye gidecek kişilere çağrıda bulunan Avraam, “Ben Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı olarak görmüyorum. İnsan olarak bakıyorum. Beni ilgilendiren şey, oy vermeye gidecek olan insanın ahlaki şekilde düşünmesidir. Bunu oyuyla söylesin. Yolsuzluğa ve hayatı zorlaştıran her şeye karşı çıksın. Benim oy vermeye gidecek insanlara söylemek istediğim, insanı, hayvanı, doğayı ve çocuğunu düşünsün. İki toplumu da partiler iyi koşullara getirmedi. İnsanlar bunu görsün. Biz hala ayrıyız. Öyleyse bu sistemden olmayan partilere bir fırsat verin” diye ekledi.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı