FeaturedKIBRISÖzkan Mertekci Özel Spor HaberleriSpor

‘Asıl mesele ne istediğimizi bilmektir’

"Ne yazık ki her alanda olduğu gibi ülke  sporunda ve özelikle en fazla albenisi olan  "FUTBOL"da beklenen, özlenen, umut edilen ve tonlarca plansız programsız yapılan savurganlıkların olumlu neticesini göremiyoruz."

Liglerimiz yağmurda çamurda, güneşte, yazda, ayazda oynanmaya devam ediyor. Tabii ki de devam edecek. Doğrularla, yanlışlarla, yapılanlarla, yapılamayanlarla, yaptırılmayanlarla, engelllerle, imkanlarla, yargılarla, önyargılarla elbette kervan güder gibi akıp, yürüyüp, ara sıra düz koşu yapar gibi yuvarlanıp gidecek. Tutsanız da gidecek, tutmaya çalışanız da yine gidecek. Asıl mesele!  Ne istediğimiz, ne şekilde planladığımız , nelere hizmet ederek hedef  kitlelerine ulaşıp ulaşmadığını görmemizdir.

Ne yazık ki her alanda olduğu gibi ülke  sporunda ve özelikle en fazla albenisi olan  “FUTBOL”da beklenen, özlenen, umut edilen ve tonlarca plansız programsız yapılan savurganlıkların olumlu neticesini göremiyoruz. Futbolu veya sporu tekrardan İngiltere’ye  gidip keşfetmek gerekmez, yapılan güzellikleri, doğruları, alt yapıları, alt yatırımları, planlamak, organize etmek ve bunları denetleyerek, eksiklikleri gidererek ulaşılması hedeflenen noktalara adım adım varmak gerek.

Albeni diyoruz, sadece sözde veya yazıda bırakıyoruz. Düşünebilir misiniz, ülkemizde hafta sonları 16 karşılaşma oynanmakta, futbolcuların, yöneticilerin, polislerin  toplamı kadar futbol izleyicisi  sahalara getiremiyor, çekemiyoruz. Sadece futbolcu aileleri kendi çocuklarını izlemeye, teşvik etmeye ,alkışlamaya gelse  yaklaşık her karşılaşma 100- 120 kişi tarafından izlenir olur. Biraz abartılı da olabilir fakat  bir – iki karşılaşma dışında  tüm sahalarda toplansa ( 14 karşılaşma  ortalama 60 kişi),  bin sporsever var ya da yok. Burada en önemli görev tabii ki futbolu yönetenlere düşmekte, sahalara ilgiyi artırmak, artırmanın yollarını arayıp bulmak, yağmur yağarken ıslanırım, güneş açarken güneş başıma geçer deyip ortalarda olmamak , takip etmemek , bire bir ilgilenmeden, alakadar olmadan, gerçek veri almadan yapılacak hiçbir şeyiniz maalesef olamaz.

Nacizane K-Pet Super ligi karşılaşmaları 20 TL / K-Pet 1. Lig karşılaşmaları 15 TL olsun.  Hala hazırda döviz aşağıya doğru ivme kazanmışken iyi olur belki az biraz daha izleyici gelebilir. Nede olsa memlekette her kalem dövize endeksli bir şekilde sadece yukarıya doğru uygulanıyor….

Neler yapılabilir diye kafa yorsak ;  sahaların zeminlerinden, ihtiyaç yerlerinden, sağlıklı  oturuma yerlerinden, çevreden, bilet fiyatlarından  toparlamalar yapıp bunlarla birlikte saha içindeki oyun kalitelerine uzanıp sıralar gideriz. Ama artık gerçekten birileri sorumluluk alıp yapmak ve/veya yaptırmak zorundadır. Sporun faydalarını saymaya başlasak ne satırlar ne zaman ne de imkan yeter, ama en önemlisi çok küçük yaş guruplarına kadar (SİNSİCE) giren kötü alışkanlıklardan uzak tutar. Aslına bakarsanız  çok da sinsice değil de,   göz göre göre, bağıra çağıra geliyorum diyen kötü alışkanlıklar.  Denetimsizliklerden, nemelazımcılıklardan , her geçen gün artarak devam etmekte bu sebeple bu üzücü, korkutucu kötü alışkanlıklardan bir nebze olsun çocuklarımız, gençlerimizi ve gençliğimiz uzak tutmanın en kolay , en ucuz yolu spor aktivitelerini alt yapılara yatırımlar, katkılar , teşvikler ve imkanlar yaratarak   tüm kesimlere yaymaktır. Top yekün hareket ederek engelleyebiliriz. Bir başlangıç yapılmalı, bir kıvılcım yaratılmalı diye düşünüyorum.

Ve sonuna kadar  bıkmadan usanmadan kontrollü bir şekilde devam ettirmeli yoksa çok daha kötü, çok daha korkutucu boyutlara ulaşmaktan kaçınamaz oluruz.

Nurlarla uyu Sevim Ebeoğlu, altın harflerle yaşatılmaya devam edileceksin.

Kadına şiddete hayır , kadına şidette hayır demekle olmaz , olmayacak, yasalarla , kanunlarla  deşifre ederek , öyle ağır uygulamalar koyacaksın ki, değil şiddet, yan bakmaya korksun, bu tür kişiliksizler.

Özkan MERTEKCİ – [email protected]

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı