FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

Arpalık – Sessizliğin dinlenmenize izin vermediği yer…

Eleni Konstantinou

“Belki yine de bizi savunur
bir kuşun sesi
bize önceliğini gösteren bir yıldız,
altın gibi bir öğleden sonra dağların mavi çizgisi
ve sessizlik içinde olgunlaşmasının nedeni. ”


Ve bir kuşun sesi, Ritsos’un yazdığı gibi, Ayios Sozomenos (Arpalık)’ta duyabileceğiniz tek şeydir, terkedilmiş ve terk edilmiş kalan yere eşlik eden sessizliği aşabilecek tek şey. Dinlenmenize izin vermeyecek kadar keskin bir sessizlik. Ayios Sozomenos (Arpalık), Lefkoşa yakınlarında Yeri ve Potamia köyleri arasında olmasına rağmen etrafını saran büyü ve hüznü, cansız bir kağıtta yakalamak zor.

Yakın geçmişte, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların barış içinde ve sorunsuz bir şekilde birlikte yaşadıkları bu yerde yaşam vardı. Ancak ülkemizin geri kalanının kaderi gibi, üçüncü şahısların müdahaleleri ile tarihsel tanıklıklardan ortaya çıkan kanla damgalanmak ve sonunda 1964’te ıssızlık ve terk edilmeye bırakıldı.
Bir zamanlar bu yerde kadınlar kahvelerini içiyor, erkekler geçimini sağlamak için omuz omuza çalışıyor, gençler ağacın gölgesinde aşık oluyordu. Şimdi ise hayat belirtisi gösteren tek şey, zamana ve çürümeye rağmen ayakta duran evlerin kalıntıları.

Bu Kıbrıs Türk köyünün adı bir Aziz olarak isimlendirilirken, daha sonra 1958’de köylüler ona Arpalık adını verdiler.

Kayıtlara göre Kıbrıs Kraliçesi Catherine Cornaro köyü ziyaret etti ve Ayios Mamas kilisesini inşa etti.
Ayios Sozomenos (Arpalık)’ta belirtildiği gibi sert bir kayanın üzerine münzevi sığınağı oyuldu. Mağaranın dibinde, kendisi tarafından akın edilen Aziz’in mezarı vardır. Mağarada 11. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar freskler var.


Köyde Ayios Sozomenos Şapeli de var. Tek koridorlu kilise muhtemelen 15. ve 16. yüzyıllar arasında inşa edilmişti. Bugün bile gotik tarzda tapınak kalıntılarının bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Voice of the Island 2020

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı