FeaturedKIBRIS

Araçlar Kuzey Kıbrıs’a geçemedi!

Dışişleri Bakanlığı’nın Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Rumlara ve Maronitler’e yapılan yardıma gümrük uygulama kararının ardından ilk erzaklar bugün Ledra Palace’tan geçirilmeye başlandı.

Ancak BM kamyonlarına sadece ilaç ve sağlık malzemeleri yüklendi.

Besin ve tüketim malzemelerinin ise Milli Muhafızlara bırakıldığı belirtiliyor.

İlaç malzemeleriyle ilgili ise  Kızıl Haç’a teslim edildikten sonra farklı bir prosedür izlenecek.

KKTC gümrük memurlarının sınır kapısında BM kamyonlarını kontrol ettiği de verilen bilgiler arasında.

BM: “KKTC YETKİLİLERİNİN ALDIĞI KARAR, TALİHSİZLİK”

Öte yandan BM yetkilileri basın açıklaması yaparak sadece ilaç yardımı yaptıklarını doğruladılar.

Yapılan açıklamada Kuzey Kıbrıs yetkililerinin aldığı karar talihsizlik olarak nitelendirilerek en kısa zamanda karşılıklı bir çözüm için girişimlerde bulunmaya hazır olduklarını ifade ettiler

BM tarafından yapılan aşıklama şöyle:

“Bu sabah saat 10: 50’de, insani yardım malzemelerini taşıyan bir UNFICYP aracı Karpaz’daki Kıbrıslı Rumlara ve Maronitlere 4 yıldır düzenli olarak yaptığı gibi yardım gönderdi

Ancak, Kıbrıs Türk yönetiminin insani yardımlara vergi ve harçlar uygulama yönündeki tek taraflı kararını takiben, bugünkü teslimini tıbbi yardım malzemelerine sınırlamakla yükümlü kalındı.

BM, Kıbrıs Türk yönetimi tarafından alınan kararı talihsiz bir gelişme olarak değerlendiriyor.

Adanın kuzey kesiminde Kıbrıs Rum ve Maronit topluluklarına insani yardım sunma misyonunun rolü, Viyana III olarak bilinen taraflar arasındaki uzun zamandır devam eden bir anlaşmaya dayanıyor ve haftalık bazda yüzlerce yaşlı ve diğer savunmasız insanlara temel malzeme tedarik ediyor .

BM, etkilenen toplulukların çıkarları göz önüne alındığında, tarafların karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme ulaşmalarına yardımcı olmaya hazırdır.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı