FeaturedKIBRIS

Anastasiadis’ten ilk açıklama!

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis TC Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs’ın kuzeyine yapmış olduğu ziyarette yapılan açıklamalara karşı ilk açıklamasını az önce yaptı.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, “Türk tarafı Kıbrıs sorununa bir çözüm istiyorsa, herkesin bunun uygulanabilir ve işlevsel bir duruma yol açabilecek bir çözüm olup olmadığına karar verebilmesi için, yazılı pozisyonlarda bulunmalı ya da iddialarını yinelemeli, ” dedi.

Ormidia’ya katıldığı bir etkinlikte gazetecilere verdiği demeçte; Çavuşoğlu, Mustafa Akıncı ile Crans Montana’dan kendisinden iki devletli bir çözümü görüşmek istendiğini iddia ettiği görüşünde bulunmasına “hafızası onu kandırıyor” dedi.

Anastasiadis,”iki yıldan sonra bugün böyle bir şeyin güya söylenmiş olduğunu söylemek aklına mı geldi? Ama bugün yaptığı açıklamalarda Çavuşoğlu, Crans Montana’da olanları söylemek istemediği için, New York’ta böyle bir şeyin güya söylendiğini söylemek geldi aklına.

New York’ta benzer görüşler geliştiren kişinin Çavuşoğlu olduğunu ve kendi endişelerimin ve konumlarımın, güçlerin olası ademi merkeziyetinden endişe etmemiz gerektiği konusunda kamuya açık bir şekilde ifade ettiğimi hatırlatmama izin verin” dedi.

Bunların ne olduğunun sorulması üzerine, Anastasiadis “önümüzdeki birkaç gün içinde Kıbrıs Rum toplumunda ne olacağını göreceksiniz. Bölünmeyi geliştirmeye ve cevap vermekten kaçınmaya çalışıyorlar ve onlara Genel Sekreter’e sundukları yazılı önerilerinde sunulan altı noktanın ne olduğunu söylemeleri için meydan okuyorum. Yapmaya çalıştıkları tek şey bütün Kıbrıs’ı kontrol etmek ve bu kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullandı

Anastasiadis’e Akıncı’nın olayları açıklığa kavuşturmak için gayrı resmi bir davette bulunursa ne yanıt vereceğinin sorulması üzerine ise, “ben her zaman hazırım. Size 16 Nisan’da bir toplantı yapıldığını ve Sayın Akıncı’nın fotoğrafçıların dahi orada olmalarını istemediğini hatırlatmak isterim, çünkü diyalog başlattığımız izlenimini vermemizi istemediler.

Çavuşoğlu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili yaptığı açıklamalar hakkında yorum yapması istenen Anastasiadis, bu tip konular hakkında yorum yapmayacağını ve bu mantığa girmeyeceğini ifade ederken, devletin enerji planlarında yürüttüğü politikasını takip ettiklerini söyledi.

Voice Of The Island-2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı