FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

 ‘Amaç iki toplumdan bireyleri bir araya getirmek’

Tünay MERTEKCİ

Bu yıl, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ile Dayanışma Evi, International Peace Bureau (Uluslararası Barış Bürosu) tarafından her yıl verilen ‘Sean MacBride’ ödülüne layık görüldü. Dünyanın en geniş çaplı federasyonlarından birinden bu ödülü alan Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Operasyon Sorumlusu Özge Özoğul, Eğitim Proje Sorumlusu Loizos Loukaidis ve AHDR Yönetim Kurulu üyelerinden Süleyman Gelener Voice Of The Island’a konuştu ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Seán MacBride Barış Ödülü hakkında bilgi veren Gelener, bu ödülün Nobel Barış Ödülü’nün ilk sahiplerinden Uluslararası Barış Bürosu tarafından her yıl barış, silahsızlanma, insan hakları alanlarında olağanüstü çalışmalar gerçekleştiren birey, kurum veya toplumsal hareketlere verilmekte olduğunu kaydetti. Gelener, “Uluslararası Barış Bürosu dünyanın en eski uluslararası barış federasyonlarından olmakla beraber, savaşsız bir dünya vizyonuna adanmıştır” şeklinde konuştu. Yıllar boyunca barış eğitimi ve barış kültürü, kadın ve uzlaştırma, barış tarihinin yanı sıra, uluslararası hukuk ve insan hakları gibi barışı destekleyen konularda çalışmalar yürüttüğünü belirten Gelener, bu yıl Uluslararası Barış Bürosu Yönetim Kurulu’nun, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ile Dayanışma Evi’ni ödüle layık gördüğünü ifade etti.

Derneğin çalışmaları hakkında konuşan sorumlular, derneğin kurulma amacının Kıbrıs’ın her kesiminden bireyleri bir araya getirmek olduğuna da dikkat çekti.

Özoğul: Barış kültürü alanında çalışmalar yapıyoruz

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Operasyon Sorumlusu Özge Özoğul, derneklerinde ek eğitim materyalleri geliştirdiklerini ifade etti. Özoğul, tarih öğretmenlerinin sınıflarında kullanabilecekleri ek kitapçıklar geliştirdiklerine dikkat çekti ve tarih üzerine seminerler ve eğitimler düzenlediklerini dile getirdi.

Son yıllarda barış eğitimi alanında da çalışmalara başladıklarını kaydeden Özoğul, dernek kurulduğundaki amaçlarının Kıbrıs’taki tüm toplumlar arasındaki anlayış, saygı ve işbirliğini geliştirmek olduğunu ifade etti. Özoğul, hem Kıbrıslı Türk hem de Kıbrıslı Rum eğitmen ve tarihçilerden oluşan AHDR Yönetim Kurulu

ve çalışanlarının, verimli işbirliği, yaratıcı fikirler ve saygının ayrılıklara rağmen nasıl gelişebileciğinin harika bir örneği olduğunu kaydetti.

Geliştirdikleri materyallerde siyasi tarih dışında konulara da değindiklerini kaydeden Özoğul, “Geçmişte günlük hayat nasıldı? Karma köylerde hayat nasıldı? gibi bir çok farklı konuyu inceleyen çalışmalarımız var” şeklinde konuştu.

Barış alanında yaptıkları çalışmalardan dolayı Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ile Dayanışma Evi’nin söz konusu ödülü aldığını belirten Özoğul, önümüzdeki yıllarda da çalışmalarına adanın her yanında tüm hızıyla devam etmeyi planladıklarını kaydetti.

İki toplumdan bireyleri, öğretmenleri, gençleri ve çocukları bir araya getirerek çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Özoğul, Kasım ayında düzenlenecek törenle ödüllerini alacaklarını ekledi.

Loukaidis: Birçok hassas konuya değiniyoruz

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Eğitim Proje Sorumlusu Loizos Loukaidis, barış eğitmeni ve ‘Imagine’ programının koordinatörü olduğunu kaydetti.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin 2003 yılında, iki tarafa tarihin nasıl öğretilebileceğiyle ilgilenen kişiler, adanın iki toplumundan insanlar tarafından kurulduğunu söyleyen Loukaidis, tarih öğretiminde tarihsel diyaloğu ve eleştirel düşünmeyi temel alan bir metot benimsediklerine dikkat çekti.

“Bu felsefeyle, geçmişte iki tarafın dokunmadığı yeni konular, sosyal tarih konuları, kadınların tarihinin konuları ve üzerine değinilmeyen genel konular gibi Kıbrıs’ın tarihindeki çeşitli konuları araştırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuşan Loukaidis, kayıp şahıslar konusu gibi daha hassas konularda da çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Son yıllarda Lefkoşa ve diğer şehirlerde tarihi yürüyüşler, konferanslar, atölye çalışmaları gibi çalışmaların yanı sıra, internet sitelerinde de bulunan, İngilizce Türkçe ve Yunanca dillerinde 15 civarında da kitap yayınladıklarını ifade eden Loukaidis, “Ayrıca son beş yıldır, barış kültürü için eğitim konularıyla da aktif bir şekilde ilgileniyoruz” dedi.

“2 bini aşkın öğrenciyi bir araya getirdik”

Son yıllarda Kıbrıs’ın iki tarafından da 200’ü aşkın eğitmeni ve 2 bini aşkın öğrenciyi bir araya getirmeyi başardıklarına vurgu yapan Loukaidis, “Etkinliklerde çocuk ve gençlerin bir araya gelmelerini sağlarken, aynı zamanda insan hakları bilgilerini geliştirmeyi ve sürdürülebilir barış anlayışlarının gelişmesini amaçlıyoruz” dedi. Kıbrıs’ta yaşayan tüm insanların, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların arasındaki işbirliği temellerini yıllar içinde geliştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Loukaidis, “Beklentilerimizin ötesinde, büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz. Çocuk ve eğitimcilerden olduğu kadar çocukların ailelerinden de ara bölgede karşılaştıklarında ne olacağıyla ilgili büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz. Her şeyden önce, burada henüz buluşmadan önce, okullarda, gözlerindeki, yüzlerindeki heyecanı görüyoruz. Özellikle merakla, Kıbrıs’ın diğer tarafındaki biriyle tanışmak için ne kadar istek duyduklarını görüyoruz. Buraya geldiklerinde, görüyoruz ki birbirlerinin dillerini duymaya, birbirleriyle oynamaya merak duyuyorlar. Bu ilk temastır” şeklinde konuştu.

İlk temasla tutum ve davranışları değiştireceklerine inanmadıklarını söyleyen Loukaidis, “ancak yaptığımız şey ilk defa tanışmak için eğitim fırsatları veriyor” dedi.

“ ‘Sean MacBride’ ödülü, insan haklarının ve barışın ilerlemesiyle aktif çalışan bir örgüte veriyor”

Bu yıl layık görüldükleri ödül hakkında da gazetemizi bilgilendiren Loukaidis, “International Peace Bureau (Uluslararası Barış Bürosu) dünyadaki en eski ve en büyük uluslararası federasyonlarından biridir. Dünyadaki barışın ve insan haklarının ilerlemesi amacına sahip olan tüm kıtalardan, birçok ülkeden pek çok barış derneğini içeriyor. Bu federasyon, 100 yıl önce Nobel Barış Ödülüne layık görülen ilk örgütlerden biriydi. Her yıl, Uluslararası Barış Bürosu, ‘Sean MacBride’ ödülünü, insan haklarının ve barışın ilerlemesiyle aktif çalışan bir kişi veya derneğe veriyor. Geçen yıl örneğin Jeremy Corbyn ve Noam Chomsky’ye bu ödülü verdiler. Geçmişte, aynı zamanda işimize ilham veren barış eğitiminin annesi, Betty Reardon da ödüllendirilmişti. Bu yıl, ödül alan üç girişimden biri de, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ile Dayanışma Evi’dir. Her zaman yeni insanlara, yeni kitlelere, daha çok genç insanlara, faaliyetlerimize daha çok yakınlaştırmaya çalışıyoruz, bu yüzden yurtdışında çalışmalarımızın tanınmasından mutluyuz” diyerek sözlerine son verdi.

Voice of the Island 2018

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı