Ekonomi

Altın fiyatlarında son durum

Gram altın 459 lira seviyelerinde. Çeyrek altın 751 lira, Cumhuriyet altını 3.080 liradan satılıyor.

Altın fiyatları dolardaki yükselişin sürmesinin etkisiyle iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Altının gram fiyatı, yeni güne düşüşle başlamasının ardından 459 liradan işlem görüyor.

Dün, dolar kurundaki yükselişe karşın altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden gram altın, günü bir önceki kapanışın yüzde 1,5 altında 461,5 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni güne de değer kaybıyla başlamasının ardından önceki kapanışın altında 459 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 751 lira, Cumhuriyet altını da 3.080 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, düşüşünü 4’üncü işlem gününe taşırken, şu dakikalarda 1.853 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistler, dünya genelinde açıklanan Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin ekonomik toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret ettiğini, artan yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarının da tedbirleri yeniden gündeme getirdiğini söyledi.

Bu gelişmelerin yanı sıra ABD ile Çin arasındaki gerilimin de gündemdeki yerini koruduğunu vurgulayan analistler, tüm bunların dolardaki güçlenmeye bağlı olarak altın fiyatlarını baskıladığını kaydetti.

Analistler, bugün Avrupa ve ABD’de yoğun veri gündeminin bulunduğunu aktararak, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.850 doların altında kalınması durumunda 1.835 doların destek olarak izleneceğini, 1.900 doların ise direnç konumuna geldiğini bildirdi.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı