FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Alınan haberler olumluysa, buzu kırmak daha kolay olur’

Kıbrıs Gazeteciler Birliği Genel Sekreteri Hristos Hristofidis Voice Of The Island’a konuştu.

Tünay MERTEKCİ

Kıbrıs Gazeteciler Birliği Genel Sekreteri Hristos Hristofidis Voice Of The Island’a konuştu. Hristofidis, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıs Rum gazetecilerin barış sürecinde önemli rol oynayabileceğini belirterek, her zaman Kıbrıslı Türk gazeteciler ile olan ilişkilere önem verdiğine dikkat çekti ve her iki taraftan alınan haberlerin olumlu olması durumunda “buzu kırmanın” daha kolay olacağına vurgu yaptı. Vicdani ret konusunda da konuşan Hristofidis, Kıbrıs’ın güneyinde söz konusu duruma milliyetçilerin bile olumlu baktığını kaydetti.

Hristofidis: Kıbrıslı Türklerle ilişkilerimiz iyi bir durumda

Çalıştığı her gazetede, her zaman Kıbrıs Gazeteciler Birliği’nin aktif üyesi olduğunu ifade eden Kıbrıs Gazeteciler Birliği Genel Sekreteri Hristos Hristofidis, Gazeteciler Birliği’nde yaklaşık olarak 18 yıldır bulunduğunu ve 2016 yılından itibaren de Genel Sekreterlik görevini yürüttüğünü söyledi. Ayrıca Avrupa Gazeteciler Federasyonu toplantılarına da katıldığını dile getiren Hristofidis, Avrupa Gazeteciler Federasyonu Yönlendirme Komitesi’nin üyesi olduğunu da vurguladı. Hristofidis, kurumsal düzeylerin yanı sıra, özellikle sendikal düzeyde Kıbrıslı Türklerle ilişkilere ilgi duyduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Gazeteciler Birliği olarak Kıbrıslı Türkler ile ilişkilerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu ifade eden Hristofidis, “Hem Basın-Sen hem de Kıbrıslı Türk Gazeteciler Birliği ile ilişkilerimizi geliştirmek için çok yaşanmışlıklarımız var” diye konuştu. Eskiden siyaset ve Kıbrıs sorununun her zaman araya girdiğine dikkat çeken Hristofidis, “Bu öyle bir şeydi ki ben anlayamıyordum. Çünkü bizler politikacı değildik. Sendika düzeyinde işçiler olarak çok şey söyleyebiliriz. Böylece, bizi uzak tutabilecekleri bir kenara koyarak, Kıbrıslı Türk gazetecilerin örgütleriyle iyi bir işbirliğini sağladık” dedi.

“Her iki tarafta da irade eksikliği vardı”

Kıbrıs konusu hakkında da görüşlerini dile getiren Hristofidis, “Her zaman iyimser olmamız gerektiğini bilsem de son zamanlarda çok iyimser değilim. Hatta son yaşanan olaylarla size karamsar olduğumu bile söyleyebilirim” diye konuştu. “Görünüşe göre çok yakınlaşmıştık ve bu ilk kez olmuyordu. Çok farklı durumlarda çok yakınlaşılmıştı fakat gerek bir taraf gerekse diğer taraf geri çekildi” diyen Hristofidis, her iki tarafın da siyasi irade eksikliğinin olduğunu belirtti. Birisinin görüşmelerin nasıl yapıldığını ve neden durdurulduğunu analiz etmesi durumunda, çözüme devam etmemek için bahane arandığının anlaşılacağını kaydeden Hristofidis, istek olduktan sonra herhangi bir çözümün bulunması, olumsuz veya engelleri aşamalı olarak iyileştirebileceğine inandığına dikkat çekti ve isteğin öneminin altını çizdi.

“Gazetecilerin gerilimi korumada veya azaltmada önemli rolü var”

Kıbrıs’taki durumda gazetecilerin önemli rolüne de değinen Hristofidis, gazetecilerin gerilimi korumada veya azaltmaya çalışırken önemli bir rol oynayabileceğini belirtti. “Politikacı değildirler fakat olayları sunma şekilleri ile dünyada karşılıklı anlayışı veya nefreti geliştirebilirler” diyen Hristofidis, diğer taraftaki olayların her zaman negatif olarak sunulması durumunda, insanların yakınlaşmalarının mümkün olamayacağını ifade etti. Hristofidis, “Ancak alınan haberler olumluysa, buzu kırmak daha kolay olur, dünyadan şüpheleri kaldırır ve barış sürecinin daha iyi çalışmasını sağlamak daha kolay olur” şeklinde konuştu. Gazetecilerin kullandığı kelimelerin bile önemli olduğunu söyleyen Hristofidis, bu yüzden geçtiğimiz aylarda gerçekleşen sözlük çalışmasının önemli bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Hristofidis, “Aynı şeyi bir başka kelimeyi kullanarak söyleyebilirim ve bu durumda diğer kişi bunu negatif olarak algılamaz ya da kırılmaz. Bir şeyi kibarca söylersek, diğer tarafın kulaklarını ya da gözlerini kapatmamasını sağlarız”  dedi.

“Kıbrıslı Rum söyleseydi, hain diyeceklerdi”

Vicdani ret konusu ile alakalı da konuşan Hristofidis, adanın kuzeyinde meydana gelen vicdani ret konusunun Kıbrıs Rum basınında yansıtılmasında bir ikiyüzlülük olduğunu belirtti. “Halil, Kıbrıslı Türk ve seferberliğe gitmeyi reddetti, yargılandı ve mahkûm edildi. Kıbrıs’ın güneyinde çok olumlu bir gözle görüldü. Barış isteyen biri ve kahraman bir kişi olarak görüldü. Milliyetçi olarak görünen kişiler bile bunu çok olumlu görüyorlar” diyen Hristofidis, bunu bir Kıbrıslı Rum’un yapması durumunda, Kıbrıs’ın güneyindeki milliyetçilerin ona hain diyeceğini kaydetti. Bunun bir iki yüzlülük olduğuna dikkat çeken Hristofidis, “Halil askere usandığım için gitmiyorum demedi. Gitmiyorum çünkü barış istiyorum dedi. Eğer bunu bir Kıbrıslı Rum söylese ona hain diyecekler, cezalandırılabilir bile. Vicdani ret yasası var, sen orduya görevini yerine getirmek için gitmezsen sosyal hizmette bulunmalısın. Fakat bu benim için ikiyüzlülüktür. Ama bazı insanlar gerek Kıbrıslı Rum gerekse Kıbrıslı Türk, bunu kabul etmeyeceklerdir” dedi.

“Mantık bir yerde elbet egemen olacaktır”

Genel olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili her ne kadar karamsar olduğunu söylese de sonunda bir yerde mantığın egemen olacağını düşündüğünü söyleyen Hristofidis, “Bu kadar küçük bir ada ikiye bölünmüş olamaz ve biz de bu durumda hangi kelimeyi kullanmamız gerektiğini, kimi göreceğimizi ve kimi nasıl adlandıracağımızı aramamız gerekir” dedi. Yabancılar için bu durumun çok gülünç olduğuna değinen Hristofidis, bir gün bu durumu anlayıp olgunlaşacağımızı ümit ettiğini söyledi.

“Siyasi konular elbet önemli fakat günlük yaşam daha önemli”

Kıbrıs’ın her iki tarafında meydana gelen durumların ve gelişmelerin, her iki tarafın da gazetelerinde yer almasının önemine dikkat çeken Hristofidis, bazı gazete ve radyoların bazı bölümlerinin Kıbrıs Türk basınında yazılanları takip ediyor durumda olduğunu belirtti. Bazı medya kuruluşlarının Kıbrıs Türk medyasında yazılanlarla ilgilendiğini belirten Hristofidis, “Fakat bu küçük bir parçadır. Belki de bunlar sadece Kıbrıs konusunu alakadar eden kısımlardı. Ama önemli olan günlük yaşamdır” dedi. Gazetelerin iki taraftan da günlük olaylara yer vermesi durumunda iki toplumun da aynı problemleri yaşadıklarını anlayacağını belirten Hristofidis, siyasi konuların elbette önemli olduğunu ifade etti ve günlük hayatın daha önemli olduğunu dile getirdi. Hristofidis, “Ancak bunu başarmak zordur. Çünkü temelde basın günümüzde aşağı yönlüdür. Yani basın internet yüzünden gücünü kaybetmeye başlamıştır. İnternetin kolay ulaşılabilir ve ucuz olması bir avantaj ve sizin de gazete olarak yaptığınız çaba çok iyi” diyerek sözlerine son verdi.

Voice of the Island 2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı