FeaturedKIBRIS

Akıncı: Polis güçlerimizin daha etkili olması önemli…

Cumhurbaşkanlığı, tüm girişimlere rağmen, bir gazetenin balkonuna, Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına kadar çıkılabilmesinin, daha vahim olayların da gelişebileceğinin göstergesi olduğuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız bu çerçevede, polis güçlerinin bu tür olaylarda daha etkili olmasının önemini bir kez daha vurgulamayı gerekli görmektedir”denildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüş ve fikirleri ne olursa olsun ülkenin bir gazetesinin hedef haline getirilmesinin tasvip edilemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, “Dokuzuncu Dönem Meclis üyelerinin And İçme Töreni için Cumhuriyet Meclisi’nde bulunan Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı, Afrika Gazetesi önündeki protestocuların gösterilerinin fiziki şiddet içeren saldırıya dönüştüğünü öğrenmesi üzerine, Cumhuriyet Meclisi’nden ayrılarak olay yerine gitmiş, güvenlik güçlerinin sorumluları ile görüşerek derhal önleyici tedbir alınmasını istemiş, gerek Polis Genel Müdürü gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile yaptığı telefon görüşmelerinde de aynı talebini tekrarlamıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında,“Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, bu sabah yaptığı açıklamada da vurguladığı gibi, Afrika Gazetesi’nin çeşitli çevrelerin tepkisini çeken dünkü yayınını onaylamasının mümkün olmadığını, ancak beğenilmeyen görüşler karşısında şiddet eylemleri, vurup kırma ve linç girişimlerinin de asla kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Kıbrıs Türk Halkının demokratik kültürünün, beğenilmeyen rahatsız edici en aykırı fikirlere karşı dahi linç girişiminde bulunulmasını değil, fikirlerle mücadele edilmesinden oluştuğu anımsatılan Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “KKTC Cumhurbaşkanlığı olarak, görüş ve fikirleri ne olursa olsun ülkenin bir gazetesinin hedef haline getirilmesini tasvip etmesinin de asla söz konusu olmadığı da belirtti.

Açıklamada, “Dün ve bugün Cumhurbaşkanın yaptığı tüm girişimlere rağmen, gazetenin balkonuna, Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına kadar çıkılabilmesi, daha vahim olayların da gelişebileceğinin göstergesi olmuştur. Cumhurbaşkanımız bu çerçevede, polis güçlerinin bu tür olaylarda daha etkili olmasının önemini bir kez daha vurgulamayı gerekli görmektedir”denildi.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı