CoronavirüsFeatured

“Açmış olduğumuz davadaki talepler yerine getirildi”

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, bugün Bakanlar Kurulu’nun yaptığı açıklamayı işaret ederek, “açmış olduğumuz davadaki talepler yerine getirildi” dedi.

Birlik, Yüksek İdare Mahkemesi ’nde açmış olduğu dava, Bakanlar Kurulunun 5 Temmuz 2020 tarihinde almış olduğu kararlar ve gelişen son durum ile yarın saat 12.00’de basın toplantısı da düzenleyecek

Gürkut’un açıklaması şu şekilde:

“Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre Corona Virüsü (COVID-19) ile ilgili KKTC’ye girişlere ilişkin Bakanlar Kurulunun tedbir amaçlı almış olduğu E.T(K-I)773-2020 sayı ve 11.6.2020 tarih, E.T(K-I)778-2020 sayı ve 21.6.2020 tarih ile E.T(K-I)848-2020 sayı ve 25.6.2020 tarihli kararların iptal edilmesine;- Ülkemizde ilk olarak Mart 2020 ayında tespit edilen Corona Virüsü (Covid-19) hastalığının, 45/2018 sayılı Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın 39’uncu maddesi uyarınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de tehlikeli bulaşıcı hastalık olarak ilan edilmesine ve- KKTC’ye giriş – çıkışlarda alınacak kararların, uygulanacak önlem ve kriterlerin 45/2018 sayılı Bulaşıcı Hastalıklar Yasası doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmesine karar verdi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin, Bakanlar Kurulu’nun ülkeye yüksek riskli ülkelerden gelen kişilerin karantinasız olarak girişine olanak sağlayan kararlarının iptali talebi ile Yüksek İdare Mahkemesi’nde açmış olduğu davadaki talepleri de böylelikle yerine gelmiş bulunmaktadır
.
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak süreç içerisinde yaptığımız tüm uyarılarımıza rağmen bugüne kadar Bulaşıcı Hastalıklar Yasası uygulanmamıştı. Yüksek Yönetim Denetçisi Sn. Emine Dizdarlı’nın konu ile ilgili uyarısı da dikkate alınmamıştı.

Bugünkü kararla yetkili kılınan Sağlık Bakanlığı’nın, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği tarafından COVID-19 ile ilgili durum ve bilimsel verilerine göre ülkeleri ayrıldığı risk kategorilerine uygun olarak değerlendirilmesini ve ülkemize girişlerde bilimsel veriler ışığında uygun önlem ve uygulamalar oluşturmasını bekliyoruz.

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’na göre yetki Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nde olup komitenin acilen toplanıp bilimsel veriler temelinde uygun kararları üretmesi gerekmektedir.”

Voice of the Island

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı