FeaturedKIBRIS

Acil servise yılanla birlikte gitti!

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne geçtiğimiz Perşembe günü “yılan ısırması şikayetiyle” giden bir asker, kendisini ısıran yılanı da beraberinde götürdü.

Hastane Başhekimi Bülent Dizdarlı sosyal medya hesabından “Hep gerilmek olmaz. Biraz da kendi halimize gülelim” başlığıyla yaptığı paylaşımda acil serviste yaşanan olayı şöyle anlattı:

HEP GERİLMEK OLMAZ . BİRAZ DA KENDİ HÂLİMİZE GÜLELİM

Acil serviste yaşanan gerçek bir olayı anlatayım Perşembe günü öğleden sonra bir askerimiz arkadaşlarıyla birlikte acil servise geliyor. ‘Beni yılan ısırdı’ ifadesi üzerine hemen bakıma alınıyor. Acil hekimi olan Dr. Ziba Hanım hastayı hemen sorgulamaya başlıyor. Olayın ne saat olduğunu öğrendikten sonra yılanı tarif etmesini istiyor.

Bizim asker ‘Tarife gerek yok yanımda getirdim’ deyince herkes şaşırıyor. Ama asker tereddüt etmeden yanında getirdiği naylon çantanın içinden damacanayı çıkarıp, onun içinde canlı olarak bulunan yılanı gösteriyor. Doktor ve hemşireler önce haklı bir paniğe kapılıyor. Plastik damacanın bir şekilde kırılması çatlaması veya kapağının açılması ile zehirli yılanın acil serviste yaratacağı infiali düşünerek tedirgin oluyorlar. Usulce damacana da ki yılanı emniyetli bir yere kaldırıp hasta ile ilgilenmeye çalışıyorlar.

Doktor talimatı ile anti yılan serum takmaya çalışan hemşirelere bu kez hasta direniyor. ‘Oruçluyum ben. İftar saatine kadar bekleyin. Sonra tedavime başlarsınız ‘ diyor. Hemşireler ‘olmaz öyle şey ‘ diyecek oluyorlar ama laf geçiremeyince Dr. Ziba tekrar devreye giriyor. ‘Tamam kardeşim bak bu kadar insanın önünde bu konudaki günahı ben üstüme alıyorum senin günahın yok’ deyince bir de hastaya tedavisi hemen başlanmazsa ölebileceği bir daha usulünce anlatılınca tedaviyi kabul ediyor ve hasta kurtarılıyor. Bu arada yılan ne oldu diye merak ediyorsanız hemen söyleyeyim . Acil servis ekibi ‘Doğal Hayatı Koruma Derneği’ ni arıyor. Oradaki yetkililer sorumluluk sahibi bir şekilde gelip onu alıyor ve götürüp yaşayabileceği bir ortama bırakıyor. Kısacası bu elim hadiseden hiçbir canlı zarar görmeden sıyrılıyoruz.”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı