ABFeaturedKIBRIS

AB’nin ‘Inovatif Girişimcilik ve Diyalog’ projesi başladı

AB'nin Ekonomik Kalkınmaya Desteği 3 milyon Euro değerindeki ''Inovatif Girişimcilik ve Diyalog'' Projesiyle Devam Ediyor

Avrupa Komisyonu, bugün Lefkoşa Bandabulya Sahne’de yapılan açıklamayla AB tarafından finanse edilen ”Inovatif Girişimcilik ve Diyalog” projesinin başlangıcını duyurdu.

3 milyon Euro değerindeki proje Northern Ireland Cooperation Overseas (NI-CO) tarafından uygulanacak ve üç yıl boyunca devam edecek.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Avrupa Komisyonu, AB’nin Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik kalkınmasına verdiği desteği sürdürmek amacıyla Northern Ireland Cooperation Overseas (NI-CO) ile 2018 yılı sonunda bir anlaşma imzalamıştır.  Üç yıllık proje, inovasyon, kapsayıcı ve girişimci katılım, toplum diyaloğu ve bilgi paylaşımına yönelik ortak alanlar açmayı hedeflemektedir.

Proje, Lefkoşa sur içinde bir inovasyon merkezinin kurulması, girişimciler, yenilikçiler ve araştırmacılara hizmet sağlanması ve Kıbrıs Türk toplumundaki girişimcilik ekosistemi ve kültürünün iyileştirilmesi üzerine odaklanacaktır. Toplumlar arası diyalog ve iş birliği de teşvik edilecektir. Proje, sürdürülebilirliğin sağlanması için yerel ortaklarla çalışacak ve mevcut girişimler temelinde ilerleyecektir.

Projeden aşağıdaki sonuçlar beklenmektedir:

–       Girişimcilerin, yenilikçilerin ve araştırmacıların Kıbrıs Türk toplumunda tam işlevsel bir inovasyon merkezinden yararlanmaları,

–       Toplum içinde katılım, ortaklık ve iş birliği ruhu vasıtasıyla gelişen bir inovasyon ve girişimcilik kültürü oluşturulması,

–       Araştırmacıları, yenilikçileri ve potansiyel girişimcileri desteklemeye yönelik talebe bağlı hizmetler sunan güçlendirilmiş bir inovasyon ve girişimcilik ekosistemi oluşturulması.

Proje, gelişimlerinin erken aşamalarında olan şirketlere fırsatlar sunacak ve AB’nin Kıbrıs Türk toplumundaki özel sektörün gelişmesine verdiği desteği pekiştirecektir.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı