FeaturedVOİ Özel Haber

“ABD Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm istiyor”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in görüşmesi tamamlandı.

Doğu Akdeniz’deki gerilimi görüşmek üzere Kıbrıs’ın güneyine gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından basına açıklama yaptı.

Görüşmede, ABD finansmanı ve işbirliği içinde Kıbrıs’ta teknoloji ve teknik ekipman sunacak eğitim merkezinin kurulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı da imzalandı.

Kurulacak merkezde, sadece Kıbrıslılara değil, aynı zamanda komşu ülkelerden gelen yetkililere sınır kontrolü, liman güvenliği ve kara ve deniz sınır kontrolü konularında eğitim verilecek.

Mutabakat zaptına Mike Pompeo ve Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis imza koydu.

Görüşme sonrası ilk açıklamayı yapan Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin yaşandığı bu dönemde Pompeo’nun yaptığı ziyaretin çok önemli olduğunu ifade etti, şunları kaydetti:

“Mike Pompeo, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne tam destek verdi. ABD, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm istiyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kıbrıs’a ziyareti hükümet tarafından son derece önemli.”

“Yıldırım bir geziyle”, Pompeo Kıbrıs’taydı ve burada Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulis  ile yaklaşık 40 dakika görüştü.

“ABD Dışişleri Bakanı sevgili dostum Kıbrıs’a hoş geldiniz. Sevgili Mike Pompeo, Türkiye’nin yasadışı eylemleri nedeniyle Doğu Akdeniz’de kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamanda ziyaretiniz, ABD’nin bölgemizde istikrarın korunmasına olan ilgisini göstermektedir.

Bu yasadışı faaliyetler, Ankara’ya yönelik teşviklere rağmen, derhal durdurulmalıdır. Kıbrıs’ın MEB’deki egemen haklarına sağlam desteği için ABD’ye teşekkür ederiz.” dedi

Ayrıca,  Kıbrıs’ın kuzeyindeki ve batısındaki deniz bölgelerini Türkiye ile sınırlandırmaya hazır olduğundan bahseden Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelere ilişkin olarak ise Türkiye’nin sadece MEB’deki eylemlerini değil, Maraş’ın açılmasına yönelik planlarını da durdurması gerektiğini söyledi.

ABD’nin silah satış ambargosunun kısmen kaldırılmasına da atıfta bulunan Anastasiadis, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Mike Pompeo ise konuşmasında, “Kıbrıs ile aynı değerleri paylaşıyoruz ve çok gurur duyuyorum” dedi.

Pompeo, Kıbrıs Rum hükümetine silah ambargosunun kaldırılması ve diğer hizmetlere değinirken, güvenlik ve sınır güvenliği ile ilgili kurulacak eğitim merkezine de atıfta bulundu, şunları kaydetti:

“Kıbrıs hükümetinden Suriye’ye insani yardım gibi yardım sunan bölgedeki savaş gemilerinin hareketliliğini değerlendirmesini istedik.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesine de değinen Pompeo, Doğu Akdeniz’de çıkacak doğalgazın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar arasında paylaşılacağına da değindi.

Pompeo, Kıbrıs sorununun herkese fayda sağlayacak kapsamlı bir çözüme verdikleri desteği de yineledi.

Pompeo, genel olarak Doğu Akdeniz’deki durumla ilgili olarak, “Bu bölgede en iyiye ulaşmak için çabalarken güvenlik alanında işbirliği gittikçe daha önemli hale geliyor.” dedi.

Voice of the Island-2020

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı