DÜNYAFeatured

AB, İtalya, Fransa ve Almanya’dan Libya’da ateşkes çağrısı

Avrupa Birliği ile Fransa, İtalya ve Almanya ortak açıklama yaparak, Libyalı ve uluslararası taraflara tüm askeri operasyonları durdurma ve müzakerelere dönme çağrısında bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio imzalı ortak açıklamada “Libya’da çatışmaları durdurma, diyaloğu sürdürme ve 5+5 formatındaki ortak askeri komite görüşmeleri çerçevesinde ateşkesin sağlanması konusunda, Mısır’ın başkenti Kahire’de 6 Haziran’da yapıcı taahhütlere” uyulması istendi.

Bu kapsamda ortak açıklamada, Libyalı ve uluslararası taraflar tüm askeri operasyonları durdurmaya ve 5+5 formatındaki müzakerelere dönmeye davet edildi.

Açıklamada, söz konusu çabaların tarafları 5+5 çerçevesinde ateşkes anlaşmasına yönlendirmesi gerektiği kaydedilerek, “Anlaşma tüm yabancı güçlerin, paralı askerlerin ve Birleşmiş Milletler silah ambargosunu ihlal eden askeri malzemelerin ülkeden çekilmesini içermeli.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerine karşı başarılar elde eden Libya ordusu, son günlerde önce başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havalimanı, ardından da tüm Trablus sınırlarında kontrolü sağladı.

Libya ordusu, başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune kenti ve buranın da güneydoğusundaki Beni Velid şehirlerini Hafter milislerinden arındırmıştı.
Bunun üzerine Hafter ve müttefikleri Kahire’de toplanmış, görüşmelerin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Hafter ve siyasi müttefiki Akile Salih ortak bir basın toplantısı düzenleyerek “Kahire Bildirgesi” isimli bir duyuru yapmıştı.

BRT
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı