ABFeaturedKIBRIS

AB, gençleri desteklemeye devam ediyor

AB Gençlik Stratejisi kapsamında Kıbrıs Türk toplumundaki gençlerin faaliyetlerini desteklemek ve gençliği güçlendirmek amacıyla AB Bilgi Merkezi bu yaz HASDER ve MAGEM ortaklığıyla bir dizi eğitici, sportif ve kültürel etkinliğe destek sağlayacak.

Etkinlikler, gençlerin aktif bir rol üstlenmelerine, farklı konuları tartışmalarına ve etkinliklerin düzenlenmesinde liderlik rolü üstlenmelerine fırsat tanıyacak.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Her yıl düzenlenen HASDER Lefkoşa Gençlik Günleri’nin 13.sü bu yıl 27 Temmuz ve 2 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlikler arasında, 27 Temmuz’da AB Bilgi Merkezi’nde eğitim reformu konusunda bir “Yuvarlak Masa Toplantısı”, 28 Temmuz’da HASDER El Sanatları Merkezi’nde bir “Sinevizyon İzle ve Tartış” etkinliği, 30 Temmuz’da Atatürk Stadyumu otoparkında “Markutti” (Uçurtma Festivali), 1 Ağustos’ta HASDER El Sanatları Merkezi otoparkında “Gençlik Konseri” ve 3 Ağustos’ta Selimiye Meydanı’ndan başlayacak olan “Velesbitnan Surlariçi Turu” etkinliği yer alacak. Ayrıca, MAGEM tarafından düzenlenen Maki Festivali 23-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bafra/Vokolida sahilinde gerçekleştirilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Maki Festivali, Kıbrıs’ın dört bir yanından gelen gençlerin ilgisini çekmektedir.

Avrupa Birliği, Kıbrıs Türk toplumuna Yönelik Mali Yardım Programı kapsamında bir dizi sivil toplum projesini ve girişimi desteklemekte ve gençleri ilgilendiren konulara da odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, Kıbrıs Türk toplumunun sosyal katılım konusunda AB ile uyumunu sağlamak ve bu bağlamda gençlerin kendi sivil toplum örgütlerini tescil ettirmeleri ve topluma bütünüyle katılım sağlamaları yönünde destek sağlanmaktadır. AB’nin sağladığı burslar, Kıbrıslı Türk öğrencilerin, araştırmacıların ve profesyonellerin AB’de eğitim almalarını ve Avrupa’nın farklı kültürlerini tanımalarını mümkün kılmaktadır. Bu program kapsamında, 2007 ile 2019 yılları arasında toplam 20.400.000 Euroluk bütçe ile 1,370 burs verilmiştir.

İnsan Kaynaklarını Geliştirme Programı’nın genel amaçları arasında, insan kaynakları gelişimini iyileştirme, daha fazla bireyi istihdama yönelterek veya girişimci faaliyete çekerek daha fazla ve daha iyi iş olanaklarının yaratılmasına yardımcı olmak ve çalışanların ve işletmelerin uyum yeteneklerini geliştirmek ve insan sermayesine yapılan yatırımları arttırmak yer almaktadır. Bu amaca, eğitim ve işgücü piyasası alanlarında teknik yardım projeleri uygulamanın yanı sıra hibe projeleri ile ulaşılacaktır.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı