AB büyükelçileri MEB konusunda bilgilendirildi

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, AB ülkelerinin Kıbrıs’ın güneyindeki büyükelçileriyle dün bir toplantı gerçekleştirerek Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti”nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) gerçekleştirdiği eylemler konusundaki iddialarını iletti.

Fileleftheros gazetesi: “Lefkoşa’nın Yanıtı – MEB Konusunda Kıbrıs Tezleri AB Büyükelçilerinin Önünde” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin AB’nin güneydeki büyükelçileriyle dün bir toplantı gerçekleştirdiğini ve Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’indeki eylemleri konusunda haritalar ve belgeler sunarak tezlerini ilettiğini yazdı.

Gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Tasos Conis’in dün AB büyükelçileriyle bir araya gelmesinin Türkiye’nin eylem ve tezlerine yanıt teşkil ettiğini belirtirken, Kıbrıs Rum tarafının büyükelçilere sunduğu tezlere ise ayrıntılı biçimde yer verdi.

Habere göre Conis toplantıda AB büyükelçilerine sekiz başlık altında toplanan Rum tezlerini sundu.
Fatih Sondaj Gemisi’nin konumu ve hareketlerine ilişkin bilgiler aktaran Conis, Türkiye’nin sondajının Kıbrıslı Türklerin faydasını hedeflemediği, Türkiye’ye defalarca çağrı yapılmasına karşın Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’yle MEB sınırını, karşılıklı anlaşma yoluyla belirlemeye yanaşmadığı, UNCLOS (BM Deniz Hukuku Sözleşmesi) üyesi olmaması sebebiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararlarına uymadığı gibi birçok iddiayı büyükelçilerin gündemine getirdi.

Conis, Türkiye’nin MEB konusundaki taleplerinin “aşırı ve uluslararası hukuka aykırı olduğu” iddiasını da dile getirdi.

Öte yandan gazete, Türkiye Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından dün yapılan açıklamaya atıfta bulunarak Türkiye’nin gerginliği tırmandırdığı iddiasında bulundu.

Gazete, “Gerginliği Tırmandırıyor – MGK Doğu Akdeniz’deki Faaliyetlerin Devam Edeceği Mesajını Verdi” başlıkları altında yer verdiği haberinde, MGK’nın konuya ilişkin açıklaması ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir etkinlikte yaptığı konuşmaya ayrıntılı şekilde yer verdi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Alithia: “Büyükelçiler MEB Konusunda Bilgilendirildi”.

Haravgi: “Türk Kışkırtmaları Konusunda Bilgilendirildiler – Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Dış Sınırı Türkiye’yle Orta Çizgide”.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı