FeaturedKIBRIS

“6 partili bir model şu aşamada mümkün görünmüyor”

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Erek Çağatay, BRT’nin Meclis’te yayınlanan “50+1” Programı’nda Levent Kutay’ın sorularını yanıtladı.

Hükümet kurma çalışmalarını değerlendiren Çağatay, ya geniş tabanlı bir hükümet ya da Meclis’te grubu bulunan partilerin oluşturacağı bir hükümet modeline ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Çağatay, Reform niteliğindeki yasaların ve bütçenin rahat geçebilmesi için güçlü bir hükümet modelini şart gördüklerini ifade etti.

Çağatay, “ Geniş tabanlı ve teknokrat kabine düşünülebilir. Şu anda bir görevlendirme sözkonusu olduğu için, Sayın Erhürman’nın çalışmalarına bir müdahale anlamına gelecek söylemlerden kaçınmak gerektiğini düşünüyorum ve parti adı vermeden geniş tabanlı hükümet modelini ortaya koymak istiyorum. Ama geniş tabanlı modeli açmakta fayda var. Burada biz Halkın Partisi olarak mecliste grubu olan siyasi partilerin oluşturacağı bir modelin, ülke sorunlarına ve bu sorunların ana çözüm yeri meclisin işlevselliğine önemli ölçüde yanıt vereceğini düşünüyoruz”dedi.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın, Mart ayında Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan zirvede geniş tabanlı teknokrat bir uzlaşı hükümetini ilk kez gündeme getirdiğini hatırlatan Erek Çağatay, “ Benzer siyasi ve ekonomik koşullar çok değişmese de 6 partili bir model, şu aşamada mümkün görünmüyor. Önerimizin geçerli olduğunu belirtmekle birlikte, vatandaşımız, halkımız, biran önce hükümet kurulmasını bekliyor” diye konuştu.

Ülkede gelinen aşamada, istikrarlı bir yönetim için ya başkanlık sisteminin hayata geçmesi ya da parlamenter sistemde köklü değişim gerektiğini söyledi.

Çağatay, yasama, yürütme yargının keskin çizgilerle ayrılarak, yasamanın daha verimli bir şekilde yürütmeyi denetlemesinin amaçlanması gerektiğini kaydetti.

(BRT)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı