FeaturedKIBRIS

Temmuz ayı hayat pahalılığı 1,5

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Müsteşarlığı, temmuz ayı enflasyon oranını yüzde 1,5 olarak açıkladı.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından açıklanan DPÖ verilerine göre, Tüketici Fiyatları Genel Endeksi temmuzda, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9.29, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 15,95 artış gösterdi.

Temmuzda, 286 maddenin ortalama fiyatlarında artış; 76 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş oldu.

EN ÇOK ARTIŞ TAZE FASULYE, DEVLET PİYANGOSU VE LİMONDA

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 89.68 ile taze fasulye, yüzde 66.67 ile Kuzey Kıbrıs Devlet Piyangosu bileti ve yüzde 62.80 ile limon olurken en çok ucuzlayan ilk üç mal da yüzde 58.01 ile patlıcan, yüzde 46.25 ile üzüm ve yüzde 43.13 ile bamya oldu.

Tüketici Fiyatları Endeksi’nde yer olan 12 ana grubun 10’unda artış;  2’sinde düşüş gerçekleşti.

Temmuz ayında ana mal gruplarında, hazirana göre değişim oranı şu şekilde gerçekleşti:

“Lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 7.79 artış; gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 2.25 artış; mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 1.65 artış; eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 1.55 artış; eğitim ana grubunda yüzde 1.47 artış; alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 0.36 artış; sağlık ana grubunda yüzde 0.29 artış; konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.28 artış; ulaştırma ana grubunda yüzde 0.26 artış; çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 0.06 artış; giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 0.31 azalış; haberleşme ana grubunda yüzde 0.18 azalış.”

LOKANTA VE OTELLERDE ARTIŞ; GİYİM VE AYAKKABI DÜŞÜŞ

DPÖ verilerine göre, temmuz ayında en yüksek artış gösteren ana grup “lokanta ve oteller” olurken,  bunda otel ücretleri, hamburger, dondurma fiyatlarındaki artışlar etkili oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubu, taze sebzelerdeki mevsimsel fiyat artışları ve süt ve süt ürünlerindeki zamlar nedeniyle ikinci sırada yer aldı.

DPÖ açıklamasında temmuz ayında döviz kurlarının aylık ortalamasının endekse artı etki yaptığı kaydedilerek, giyim ve ayakkabı, başlayan sezon indirimleri nedeniyle en çok düşüş gösteren ana grup oldu. Ayrıca haberleşmede, cep telefonu (akıllı telefon) fiyatlarında düşüş gerçekleşti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı