FeaturedKIBRIS

300 hastaya umut olabilmek için bağışta bulundular

Kıbrıs Türk Herkimler Sendikası TIP –İŞ’in organ bağışı çağrısına duyarsız kalmayan vatandaşlar bugün Thalasemia Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte organlarını bağışladılar.

Dünya Böbrek Günü’nde böbrek hastalıkları ve böbrek hastalıkları ile mücadeleye dikkat çekmek amaçlı dünyada her yıl mart ayının ikinci perşembesi çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Kıbrıs Hekimler Sendikası bu güne dikkat çekmek ve ülkemizde bulunan yaklaşık 300 kronik böbrek hastasına umut olabilmek için halkı organ bağışında bulunmaya davet etti.

TIP İş Yönetim Kurulu üyesi Dr. Şükrü Onbaşı “Ülkemizdeki yaklaşık 300 kronik böbrek hastası hemodiyaliz veya periton diyalizi ile hayata tutunmaktadır. Böbrek nakli artık ülkemizde de yapılmaktadır. Dünya Böbrek Günü nedeniyle “Organlarımız toprak olmasın, bir başkasına hayat olsun!” sloganıyla halkımıza çağrıda bulunduk ve organ bağışına davet ettik. Sendika üyesi doktorlarımızdan ve halkımızdan çağrımıza kulak vererek organlarını bağışlayan herkese duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Onbaşı sözlerini “Ülkemizde de yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılmasıdır. Organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.” şeklinde tamamladı.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı